Koi­vis­to SE-vauh­dis­sa

Suomen uintimaajoukkueen valmennuspäällikkö Petteri Laine oli maanantaina hyvin iloinen.

Suomen uintimaajoukkueen valmennuspäällikkö Petteri Laine oli maanantaina hyvin iloinen. Kaikki kolme suomalaisuimaria Anu Koivisto, Jarno Pihlava ja Tero Välimaa selvisivät alkueristä välieriin.

"Hieno aamu", Laine tiivisti tunnelmat.

Koivisto ui 50 metrin selkäuinnissa uuden Suomen ennätyksen 29,38 ja oli alkuerien 11:s.

"Loistava aika, ennätys parani selvästi. Juttelin Anun amerikkalaisen valmentajan kanssa. Hän kertoi, että valmennuksessa on satsattu etenkin potkuihin", Laine selvitti.

"Anun uinti ei ehkä ennätyksestä huolimatta ollut aivan nappiuinti. Pääasia, että hän pääsi jatkoon. Aamu-uinniksi tämä oli loistava", Laine hehkutti.

Pihlava oli 100 metrin rintauinnissa vaikeuksissa, mutta ui ajan 1.02,49, oli 12:s ja selvisi välierään.

"Uimalasit putosivat, eikä Jarno nähnyt altaan seiniä kunnolla. Vaikean talven jälkeen, johon kuului polvileikkaus ja tukkoisen kevään jälkeen erittäin hieno kunnon ajoitus", Laine analysoi Pihlavan menoa.

Välimaa oli 200 metrin perhosuinnissa 14:s ajalla 1.59,77 joka oli myös Laineen mieleen.

"Oma ennätys ja vain neljän kymmenyksen päässä Vesa Hanskin 1997 Sevillan EM-kisoissa uimasta Suomen ennätyksestä. Jos illalla kulkee samaan malliin niin ennätys on mahdollinen", Laine tiesi.

Ilmoita asiavirheestä