Kuusamo ja koko koillinen Suomi kiinnostaa ulkomaalaisia talvituristeja entistä enemmän. Charter-lentoja on tämän hetken tietojen perusteella tulossa Kuusamon lentokentälle joulu-maaliskuussa ainakin 65, kun määrä vastaavaan aikaan viime vuonna oli 50.
Lentoihin on tulossa noin kolmanneksen lisäys, mutta matkustajamäärillä mitattuna kasvu on jopa 50 prosentin luokkaa, lennonvarmistuspäällikkö Reijo Huotari Ilmailulaitokselta laskee. "Konetyypit näyttävät olevan aikaisempia suurempia. Esimerkiksi Brittein saarilta tänne tullaan noin 235 matkustajaa vetävillä koneilla."
Suurin kasvu tulee juuri Brittein saarilta. Lontoon Gatwickistä Kuusamoon lennetään joulukuun alusta lähtien maaliskuun loppupuolelle saakka säännöllisillä sunnuntaivuoroilla nyt 35 kertaa.
Lentojen kokonaismäärä määrä saattaa vielä suuretakin 65:stä, sillä osa matkanjärjestäjien suunnitelmista on vielä vahvistamatta.
Englannista Kuusamon tuleville suorille lennoille saatiin pää kunnolla auki viime talvena yhden matkanjärjestäjän operoimana. Nyt kauppaa on alkanut tehdä toinenkin merkittävä englantilainen toimija. Talven eksotiikka on myynyt sen verran hyvin, että yritys on päättänyt toteuttaa 21:n lennon sarjan, jonka avaus on 4. joulukuuta.
Turistit leviävät laajalle
Hollannista Kuusamon kentälle lennetään suunnilleen viime vuoden tahtiin. Amsterdamin-lentoja on varmistettu tähän mennessä 19. Ensimmäinen kone tulee 8. tammikuuta ja viimeinen 25. maaliskuuta.
Joulun ja uudenvuoden ajan charterit saapuvat totuttuun tapaan pääosin Venäjältä ja Ukrainasta. Alustavat varaukset on tehty kymmenen itälennon osalta.
Vuodenvaihteen matkailijatkaan eivät tyydy pelkästään päiväkäyntiin, kuten monesti Lapin puolella. Kuusamon saapuvien viipymä on vähintään 2-3 päivää.
Läheskään kaikki turistit eivät majoitu Kuusamoon, vaan monet jatkavat lomailemaan naapurikuntien puolelle. Osansa talven lentomatkailijoista saavat Salla, Posio, Taivalkoski ja Pudasjärvi.
"Alueen selvä vahvuus on se, että Kuusamosta on helppo levittäytyä laajemmalle. Rukallahan majoituskapasiteetti on talvella niin kovassa käytössä, että sitä olisi hyvä olla jo lisääkin", Kuusamo Lapland -matkailun kansainvälistysmishankkeen projektipäällikkö Outi Saastamoinen huomauttaa.
Reijo Huotarin mukaan charter-lentojen lisääntyminen synnyttää Kuusamon lentoasemalle uudenlaisen tilanteen. Varsinkin sunnuntait tulevat olemaan tiukkoja, kun reittikoneiden lisäksi kentälle laskeutuu myös muita koneita.
"Olemme hyvissä ajoin alkaneet laatia suunnitelmaa, miten asemarakennus saadaan vetämään. Koneiden saapumisia on porrastettu, mutta jos niiden aikataulut myöhästelevät, pullonkauloja kyllä syntyy."