Kaikkien presidenttiehdokkaiden ensimmäinen yhteinen tv-tentti pelkisti yllättävän selkeästi vaalitaistelun perusasetelman. Sauli Niinistö haluaa erottua muista ehdokkaista Tarja Halosen haastajana. Muilla on vaikeuksia pysyä vauhdissa mukana.
SDP:n Tarja Halosen ylivoima mielipidetiedusteluissa on HS-Gallupin äskeisestä laskusta huolimatta yhä murskaava. Muiden ehdokkaiden tilanne on sen takia erittäin vaikea. Toista kierrosta ei tule, elleivät he pysty horjuttamaan luottamusta Haloseen, ja todellisuudessa vain kokoomuksen Sauli Niinistöllä ja keskustan Matti Vanhasella on realistisia mahdollisuuksia päästä toiselle kierrokselle. Muut ehdokkaat ovat statisteja.
Mutta miten horjuttaa luottamusta Haloseen, kun he eivät voi käydä suositun presidentin päälle kuin yleinen syyttäjä? Sellainen kääntyy helposti hyökkääjää vastaan. Pääministeri Vanhasen erityisrasitteena on vielä se, että hänen ja Halosen väliset poliittiset erot ovat suhteellisen vähäisiä.
Tämä perusasetelma tuli odotetusti esiin Ylen tv-tentissä keskiviikkoiltana. Vain Niinistö yritti tosissaan vaikuttaa keskustelun avulla katsojiin ja horjuttaa vaalien voimasuhteita. Hän ei aristellut käydä Halosen kimppuun ja saada tätä ärsyyntymään. Niinistö teki myös pesäeroa Vanhaseen selvästi aggressiivisemmalla esiintymisellään.
Kokoomuksen ehdokas yritti niin kovasti saada Halosen siilipuolustuksen rakoilemaan, että hän liikkui jo riskirajoilla. Vähänkään kovempi vääntö olisi voinut kääntää sympatiat Halosen puolelle.
Jos haastajat eivät edes yritä mitään, vaan keskustelevat suomalaisen poliittisen kulttuurin mukaisesti tylsästi ja ylätason vaikeaselkoisia fraaseja viljellen, Halonen purjehtii kohti voittoa ilman karikoita. Presidentinvaalien ennakkoäänestys alkaa jo vajaan kuukauden kuluttua, joten haastajilla ei ole aikaa verryttelyyn. Nyt on tosi kyseessä.
Niinistö on noussut mielipidetiedusteluissa ohi Vanhasen kakkoseksi, vaikka kokoomus on keskustaa pienempi puolue. Hänen pitää sen takia taistella tiukasti myös Vanhasta vastaan. Jos nimittäin keskusta saa yskivän puoluekoneensa käyntiin ja pystyy komentamaan omat, rakoilevat rivinsä puheenjohtajansa tueksi, Vanhanen saattaa vielä ajaa Niinistön ohi vaaleissa.
Ylen ja Evan äskeisen tv-tentin perusteella näyttää kuitenkin siltä, että Vanhanen antaa Niinistölle tahtomattaan tilaa. Vanhanen ei ole ollut koskaan erityisen hyvä kampanjan kävijä. Se näkyy siinä, että hän on hävinnyt urallaan monet vaalit, joissa hän on joutunut kilpailemaan useiden ehdokkaiden kanssa.
Vanhanen ei pääse kunnolla esiin isoissa ryhmissä tasaisen persoonansa ja miellyttävän esiintymistyylinsä takia. Hänestä puuttuu särmää. Sen sijaan hän on erittäin hyvä tv:ssä ja radiossa silloin, kun saa esiintyä niissä omilla ehdoillaan.
Halosella on varaa menettää kannatustaan paljonkin, ja hän suoriutuu silti toiselle kierrokselle. Hänelle riittää, ettei hän mokaile pahoin julkisuudessa. Se, ettei hän tuntenut upseerien arvomerkkejä, ei vielä riitä mokailuksi, vaikka se asettikin hieman kyseenalaiseen valoon hänen tiukat puheensa ylipäällikkyyden tärkeydestä.
Mikäli Vanhanen ei terästäydy, vaan tyytyy soittamaan kolmatta viulua myös vastaisissa tv-tenteissä, vaalitaistelu uhkaa pelkistyä yllättäen jo ensimmäisellä kierroksella Halosen ja Niinistön kaksintaisteluasetelmaksi.