Pääkirjoitus

Kohta on edessä uk­ko­val­ta – väes­tö­ra­ken­teen kehitys suosii pit­käs­tä aikaa miehiä

Suomessa on ollut pitkään naisenemmistö, mutta lähivuosikymmenien ennusteissa miehiä on enemmän. Väestörakenteen muutos ja politiikan polarisaatio vaikuttavat väistämättä päätöksentekoon ja asenteisiin, ainakin jonkin verran.


Mikäli Tilastokeskuksen väestöennusteet toteutuvat, niin jo parinkymmenen vuoden kuluttua Suomessa on "ukkovalta", kun miesten määrä kuroo naisten määrän ja vielä ohittaa sen.
Mikäli Tilastokeskuksen väestöennusteet toteutuvat, niin jo parinkymmenen vuoden kuluttua Suomessa on "ukkovalta", kun miesten määrä kuroo naisten määrän ja vielä ohittaa sen.
Kuva: Itämies Tiia

Vielä muutama vuosikymmen sitten haja-asutusalueiden väestörakenteesta puhuttaessa oltiin huolissaan alueiden "ukkoutumisesta ja akkautumisesta". Väestörakenteen tarkastelu osoittaa, että edessä häämöttää lisää vinouttavia kehityskulkuja.

Alhaisen syntyvyyden sekä sisäisen ja ulkoisen muuttoliikkeen yhteisvaikutukset muokkaavat yhteiskuntaa tavalla, joiden seurauksia ei välttämättä vielä edes tunnisteta.

Yksi piirre näyttää kuitenkin vahvistuvan.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut