Klaus Härön elokuva edustaa Suomea To­ron­tos­sa

Klaus Härön ohjaama draama Äideistä parhain on valittu ainoana kotimaisena elokuvana Toronton kansainvälisille elokuvafestivaaleille 8.-17. syyskuuta.

Klaus Härön ohjaama draama Äideistä parhain on valittu ainoana kotimaisena elokuvana Toronton kansainvälisille elokuvafestivaaleille 8.-17. syyskuuta.

Elokuva näytetään Contemporary World Cinema -sarjassa, joka esittelee uusia elokuvia eri puolilta maailmaa.

Toronton elokuvafestivaali on Pohjois-Amerikan suurin vuosittainen elokuvafestivaali. Sitä on pidetty tärkeänä ponnistuslautana Yhdysvaltain elokuvamarkkinoille. Festivaali järjestetään 8.-17. syyskuuta.

Sotalapsena Ruotsiin lähetetystä suomalaispojasta kertova elokuva saa ensi-iltansa Suomessa 30. syyskuuta.

Klaus Härön elokuva Näkymätön Elina on palkittu Berliinissä, Montrealissa ja Malmössä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä