Vaasan veri ei vapise, eikä Klamydian rauta ruostu. Pitkän linjan humoristinen punkmenestyjä on tokkuroinut taas kerran kasaan uuden albumin. Klamydian lahja vuodelle 2002 on tv-viihteen maailmaan nimellään antaumuksella paneutuva Punktsipum.
Klamydian maailman täyttää suomalaisuus, miehisyys ja neljännesvuosisadan takaa periytyvä rakkaus amerikkalaiseen punkikoniin The Ramonesiin. Myös uutukaisen kohdalla kappaleiden nimet puhuvat omaa, karulla tavalla jämerää kieltään: Eija Kantolan keksit, Maailman vahvin mummo-kisat, Ookko tehny lenkkiä, Suomi on sun, Lätkärenkutus ja niin edelleen.
Klamydian solisti Vesku Jokinen on sangen tyytyväinen yhtyeensä uusimpaan hengentuotteeseen.
"Yleensä meillä on studioon mennessämme ollut valmis kuva siitä, miltä levyn pitäisi kuulostaa, ja yleensä kaikki on aina mennyt päin helvettiä", naureskelee Vesku, jonka mielestä yhtyeensä musiikki edustaa ”junttibailauspunkkia”.
"Paskoja levyjä ei kuitenkaan ole tullut tehtyä kuin yksi – parin vuoden takainen Zulupohjalta. Mutta nyt teimme sitä, mikä meiltä onnistuu parhaiten. Kolmisointurockia, jossa turha tutkiskelu ja kannanotot jätettiin takataskuun", solisti-Jokinen luonnehtii.
Levyn kannessa ”Klamydia-peikko hakkaa flyygeliä”, kuten Punktsipumin henkeen verrattoman hyvin sopiikin. Mutta kaukalossa hakataan kiekkoa. Niin myös kappaleessa Lätkärenkutus. "Sellainen talviurheilubiisi", Vesku kiteyttää.
"Vieraileva solisti Tiina Bäckman selviää Lätkärenkutus-urakastaan hienosti. Minä en tietenkään voinut sitä laulaa. Jos olisin laulanut, se olisi kuulostanut turhan homoeroottiselta", Vesku luonnehtii.
Entäs sitten Eija Kantolan keksit?
"No mikä ettei. Eija Kantola on kaunis ja sielukas tulkitsija", ylistää Vesku, joka ihailemistaan naisista on aiemmin laulanut jalustalle missi Nina Aution.
Klamydian nokka ei perinteisesti pitkään studiossa tuhise, Punktsipumin äänityksiinkään ei tuhrautunut kahta viikkoa kauempaa.
"Juu, kaksi viikkoa studiossa ja lätty oli valmis. Punktsipumin tekeminen oli todella hauskaa. Tehtiin mitä tehtiin – levyllä ei ole hirveästi punaista lankaa", Vesku Jokinen toteaa.