Korkeimman oikeuden (KKO) presidentti Leif Sevon on huolissaan yleistyvästä käytännöstä vaatia yhä suurempia vahingonkorvauksia. Toisekseen jos vahingonkorvausten määrät nousevat liian korkealle, parasta, mitä ihmiselle voi sattua, on lievä henkilövahinko, Sevon sanoi tänään.
Tiedotusvälineissä on viime aikoina arvosteltu ankarasti vahingonkorvausten tason nousua erityisesti henkisten kärsimysten osalta. Joissakin arvioissa on esitetty, että tiedotusvälineiden tuomioistuimiin kohdistama arvostelu on tiukentanut tuomioistuimien suhtautumista tiedotusvälineisiin.
Sevon toteaa, että hakoteillä ollaan, jos väitetään, että tuomioistuimilla olisi jokin yhtenäinen kanta.
Korkeimmassa oikeudessa ei käydä yleisellä tasolla keskustelua siitä, pitäisikö korvaus- tai rangaistusvastuuta nostaa, vaan jokainen juttu ratkaistaan erikseen.