Kittilän kunnan talous on viime vuoden tilinpäätöksen perusteella edelleen kriisissä. Vuosikate ja tilikauden tulos ovat yhä miinusmerkkisiä, mikä pakottaa kunnan yhä etsimään säästökohteita ja uusia tulonlähteitä.
Viime vuonna kunta kattoi osan menoista ja investoinneista Levin tontiin ja liittymien myyntituloilla. Kunnan maksuvalmius oli viime vuonna kehno.
Maksuvalmius oli vain 3.9 päivää, ja sen parantamiseen jouduttiin käyttämään tilapäisiä maksuvalmiusluottoja. Vuoden lopussa kunnalla oli kassalainoja yhteensä kaksi miljoonaa euroa.
Kunta arvioi kuitenkin kyenneensä hoitamaan peruspalveluitaan olosuhteisiin nähden hyvin. Velkamääräkin on hallinnassa, eikä se omaisuuteen nähden ole kohtuuttoman suuri.
Velan kasvattamiseen ei kuitenkaan ole varaa, ja vuosikate pitäisi saada positiiviseksi, koska odottamassa on isoja investointeja kuten terveyskeskuksen saneeraus ja Sirkan koulutyömaan loppuun saattaminen.