Kittilän kunnanvaltuusto on päättänyt erottaa Kittilän kunnanhallituksen maanantaina äänin 19–6. Tilalle valittiin heti uusi kunnanhallitus tilapäisen valiokunnan esityksen perusteella.
Kittilän kunnan 14 kunnanvaltuutettua ja kaksi varavaltuutettua jättivät aloitteen kaikkien 11.11.2019 kunnanvaltuuston kokouksessa valittujen toimielinten ja puheenjohtajien erottamiseksi. Aloitteen perusteena oli epäluottamus.
Kunnanvaltuusto päätti kesäkuun alun kokouksessaan asettaa tilapäisen valiokunnan valmistelemaan Kittilän kunnan toimielinten erottamista koskevaa asiaa. Tilapäinen valiokunta on työskennellyt kesän ajan se esitti maanantaina kokoontuvalle valtuustolle kaikkien toimielinten erottamista epäluottamuksen vuoksi.