Kit­ti­lään uusi po­ron­li­ha­ja­los­ta­mo

Kittilän kunnan Raattaman kylässä avataan torstaina uusi poronlihajalostamo Oy Arctifood Ab. Idean taustalla on K-Hartwallin toimitusjohtaja John Hartwall Sipoosta, mukana ovat myös poromiehet Kalevi Alatalo ja Matti Pääkkölä Raattamasta.

Kittilän kunnan Raattaman kylässä avataan torstaina uusi poronlihajalostamo Oy Arctifood Ab. Idean taustalla on K-Hartwallin toimitusjohtaja John Hartwall Sipoosta. Mukana ovat myös poromiehet Kalevi Alatalo ja Matti Pääkkölä Raattamasta.

"Keskustelimme paikallisten poromiesten kanssa porotaloudesta ja syntyi idea yhdessä yrittämiseen. Porossa on osia, joita ei syödä, siten nämä ”ylijäämät”, porontaljat, luut, sarvet ja kynnet, kelpaavat mainiosti muun pienyrittäjyyden pohjaksi, vaikkapa jalostettaviksi esimerkiksi matkamuistoiksi, kun innovaatiota löytyy", pohdiskelee John Hartwall.

Jalostamon erikoisuutena on temperointihuone, jossa pakastettu ruho sulatetaan ja temperoidaan käsittelylämpötilaan. Pakastevarastossa voidaan säilyttää enimmillään 120 000 kiloa kerrallaan. Jalostamon pakastustunnelin kautta saadaan vuorokaudessa jopa 200 ruhoa pakkaseen.

Yrityksen on tarkoitus jalostaa ensimmäisenä vuonna noin 10 000 kiloa poronlihaa, tuotannon ollessa täysillä käynnissä, poronlihaa käsitellään noin 50 000—60 000 kiloa vuodessa.

Käynnistysvaiheessa yritys jalostaa poronlihaa paloittelemalla lihat ja pakkaamalla ne asiakkaan toiveen mukaisesti. Myös kylmä- ja lämminsavustus kuuluvat toimintaan. Jalostusastetta on tarkoitus jatkossa nostaa, jolloin jalostamossa syntyvät myös makkarat ja liemet. Tekeillä on myös lapinystävien poroon perehtynyt keittokirja.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä