Helsingin hovioikeus on antanut kirouksen poistajana esiintyneelle helsinkiläisnaiselle viiden kuukauden ehdollisen vankeusrangaistuksen.
Tuomio tuli törkeästä petoksesta, joka tehtiin vuonna 1996. Lisäksi nainen määrättiin maksamaan uhrilleen 76 000 Ruotsin kruunua korvausta.
Vuonna 44 syntynyt helsinkiläisnainen oli laittanut ruotsalaiseen sanomalehteen ilmoituksen, jossa oli tarjonnut ennustuspalveluja.
Vaikeassa elämäntilanteessa ollut ruotsalaisnainen soitti hänelle. Helsinkiläisnainen oli sanonut, että ruotsalaisnaisella ja tämän lapsella on kirous ja että toinen henkilö voisi poistaa kirouksen. Helsinkiläisnainen kuitenkin esiintyi itse lappalaisena kirouksenpoistajana.
Ruotsalaisnainen luovutti kirouksen poistoa varten koruja ja maksoi kirouksen poistamisesta 28 000 kruunua. Vähän ajan kuluttua kirouksen poistajana esiintynyt halusi vielä noin 30 000 kruunua tehtävää varten.
Hän oli lisäksi lupaillut ruotsalaisnaiselle, että jos tämä lottoaa, hän saa voiton.
Ruotsalaisnaisen menetykset olivat kaikkiaan 76 000 kruunua. Hän joutui jopa myymään omaisuuttaan pystyäkseen maksamaan velkansa.
Helsinkiläisnaisen mielestä hän ei erehdyttänyt ruotsalaisnaista. Lisäksi hän oli omasta mielestään saanut palveluista oikeansuuruisen vastikkeen.
Hovioikeus oli kuitenkin samaa mieltä kuin Helsingin käräjäoikeus, jonka mukaan helsinkiläinen oli tahallaan erehdyttänyt ruotsalaisnaista, teko oli suunnitelmallinen ja kokonaisuutena arvioiden törkeä.
Helsinkiläinen on tuomittu Helsingin hovioikeudessa aiemmin vastaavantyyppisestä toiminnasta vuoden ja kahden kuukauden ehdolliseen vankeuteen. Tässä jutussa uhrit olivat hakeneet jutulle valituslupaa korkeimmasta oikeudesta, mutta sitä ei myönnetty.