Avaja porttis ovesi, lauloivat kirkon työntekijät torstaina Tuirassa hartaasti, kun tarkoitus oli perehtyä kirkon uuteen nettiporttiin.
Uutta nettiporttia oli avaamassa kirkkohallituksen hankepäällikkö Kimmo Huima, jonka mielestä kirkon täytyy olla valmis siihen keskusteluun, mitä netti interaktiivisena viestimenä merkitsee.
"Juuri ne ihmiset, joiden sanotaan olevan kirkolta hukassa, löytyvät netistä, sillä tutkimusten mukaan nuoret aikuiset viettävät enemmän aikaa jo tietokoneen kuin television äärellä."
Huima patisti myös työnantajia antamaan kirkon työntekijöille koulutusta ja aikaa internetin mahdollisuuksien hyödyntämiseen. "Surffailu on täyttä työtä", hän muistutti.
Kirkon uusi Evl.fi -palvelun tavoitteena on tarjota eväitä arkipäivän kysymysten pohdintaan.
Saman palvelun kautta kävijä tavoittaa seurakuntien, hiippakuntien ja järjestöjen lisäksi myös oppilaitoksia ja kustantajia. Verkkopalvelun etusivulta aukeaa neljä päälinjaa: Ajankohtaista, Elämän vaiheita, Uskoa ja tietoa sekä Yhteystiedot.
Toiminnallisuuden vastapainona evl.fi -sivuilla voi hiljentyä. Sitä varten verkkopalveluun on rakennettu Kappeli.