Kirjaseikkailu opastaa kasvattajia lasten- ja nuortenkirjallisuuden viidakossa. Tuula Korolaisen toimittamassa kirjassa annetaan käytännön neuvoja, miten lukeminen sujuu arjen tilanteissa.
Kirja keskittyy 1990-luvun kirjallisuuteen. Se on laaja-alaisin kirjallisuuden opaskirja sitten 1970-luvun suosittujen Lue lapselle sekä Lapsi ja kirja teosten. Kirjaseikkailu julkistettiin keskiviikkona kustantajan Tammen tiloissa Helsingissä.
Kirjassa käsitellään muun muassa 2000-luvun lukijoita, lukutaitoa, lukemaan oppimista ja lukemisen vaikeuksia. Kirjoittajat ovat lasten- ja nuortenkirjallisuuden ja lukemisen asiantuntijoita: tutkijoita, kirjastonhoitajia, opettajia, toimittajia ja arvostelijoita.
Valtaosa teoksesta on omistettu lasten- ja nuortenkirjallisuudelle. Aihepiiri on laaja ja ulottuu kuva,- satu- ja runokirjoista tietokirjoihin, sarjakuviin ja nuortenromaaneihin. Esiin on nostettu fantasiakirjallisuus, helppolukuiset kirjat ja sarjat.