Kin­kul­le kek­se­liäs­tä käyttöä

Keskiviikon Kalevassa kysyttiin, mitä tehdä joululta yli jääneelle kinkulle. Monellehan se alkaa maistua puulta jo tapaninpäivänä. Verkkolehti Kaleva.plussan keskustelupalstalle tuli runsain määrin varteen otettavia vinkkejä.

Uusiokäyttöä. Juolukinkku kelpaa muuhunkin kuin leikkeleeksi leivän päälle.
Uusiokäyttöä. Juolukinkku kelpaa muuhunkin kuin leikkeleeksi leivän päälle.
Kuva: Arkisto

Keskiviikon Kalevassa kysyttiin, mitä tehdä joululta yli jääneelle kinkulle. Monellehan se alkaa maistua puulta jo tapaninpäivänä. Verkkolehti Kaleva.plussan keskustelupalstalle tuli runsain määrin varteen otettavia vinkkejä.

Suosituin käyttötapa näyttää olevan kinkun rippeiden heittäminen hernekeittoon. Luu on syytä keittää ja tehdä soppa keittovedestä, niin mausta tulee mojova.

Myös pitsan täytteenä kinkkua suositaan. Nimimerkki Joulu on ohi sanoo, että leivinuunissa paistettu kinkkupitsa ei maistu liikaa joululta, kun laittaa muutakin sekaan.

"Paistan patonkeja ja täytän ne ohuilla kinkkusiivuilla ja lisukkeilla. Otan töihin evääksi tai nautin iltateen kera. Kelpaa myös uudenvuoden menuksi", nimimerkki Nainen kertoo.



Tosi halpaa
ruokaa


Muita ehdotettuja ruoanlaittotapoja olivat ruskeakastikkeeksi, makaronisalaattiin tai yleensä salaattiin, piiraaksi, tortillaksi, pastaan, peruna-porkkanapaistokseen, borssikeittoon, minestronekeittoon, perunasalaattiin, lihakeitoksi, lämpimiin voileipiin ananaksen ja juuston kera, voileipäkakkuun ja munakkaaseen.

"Ruskista kasarissa kinkkua, herkkusieniä ja sipulia. Lisää vehnäjauhoja, hieman vettä ja purkillinen kermaa. Anna hautua ja lisää lopuksi nippu pilkottua tuoretta persiljaa, ripaus suolaa ja mustapippuria. Tarjoile mieleisesi pastan kanssa. Ripottele päälle juustoraastetta", neuvoo nimimerkki Namia.

Pakastaminen myöhempää käyttöä varten on usean keskusteluun osallistuneen neuvo. Jotkut ehdottavat ostamaan niin pienen kinkun, että sitä ei jää.

Aika moni kertoo syöttävänsä tähteet ja luun koiralleen. Harakoille tien varteenkin kehottaa yksi jättämään.

"Vien naapurin emännälle, sillä kun sattuu suu käymään jatkuvasti", nimimerkki Tosi on leukailee. Anopinruokaakin ylijäämäkinkusta suunnitellaan.

"Miten niin jäljelle jääneelle kinkulle? Ei jäänyt yhtään jäljelle, ja vaimo lähti juuri ostamaan toista, eikä siitäkään jää jäljelle varmaan kuin luu", nimimerkki Alex ihmettelee.

Kun kinkusta on kuorittu läski pois, se on vähärasvaista liharuokaa ja käy esimerkiksi leikkeleeksi. Juuri nyt kinkku on erittäin edullista ruokaa, sillä kaupat pyrkivät pääsemään eroon joululta jääneistä kinkuista todella halvalla.

Kinkkutyypistä riippuen Oulun seudun kaupat ovat myyneet kinkkuja tällä viikolla 1,5-2 euron kilohinnalla. Joistakin marketeista kinkut oli torstaina jo myyty loppuun, mutta monesta kaupasta vielä löytyi muun muassa tuoresuolattuja kinkkuja.

Ilmoita asiavirheestä