Novell Finland on nimittänyt uudeksi maajohtajaksi diplomi-insinööri Kim Aaltosen. Lokakuun alusta pestinsä aloittanut Aaltonen siirtyy Novellille IBM:ltä, jossa hän vastasi Pohjoismaiden ja Baltian maiden kasvuliitoimintojen kehityksestä. Tähän tehtäväkenttään kuului muun muassa Linux-ratkaisujen ja -palvelujen kehittäminen.
Novellin roolin Aaltonen näkee monipuolisten ja avointen it-ratkaisujen tarjoajana. Yhtenä harvoista Suomessa toimivista, kansainvälisen tason Linux-ratkaisuiden toimittajista Novellin pääpaino on avoimissa, turvallisissa ja luotettavissa ratkaisuissa.
"Linux on mainio pohja entistä paremmille ja joustavammille ratkaisuille. Näen Novellilla olevan keskeinen asema tulevaisuuden avointen infrastruktuuriratkaisuiden toimittajana", sanoo Aaltonen.