Jenni Kilpinen on laskenut neljänneksi freestylen ski crossin maailmancupin avauskisassa. Myös naisten joukkueen uudet nimet Pia Käyhkö ja Anu Pesonen saivat maailmancupin pistetilin avatuksi, Käyhkö oli kymmenes ja Pesonen 16:s.
Naisten kilpailun ykköseksi laski viime kauden maailmancupin voittaja Ranskan Ophelie David.
Suomen ski cross -joukkueen päävalmentaja Toni Ollikka oli erittäin tyytyväinen joukkueen avauskisaan. Kauden ensimmäisessä maailmancupissa nähdään, mikä on joukkueen taso kansainvälisesti.
Käyhkön siirtyminen syöksyradoilta ski crossin hyppyreihin ja kurveihin sujui Ollikan mielestä kiitettävän arvosanan veroisesti.
Miesten puolella paras suomalainen oli Ville Lehtinen sijalla 20. Tuomas Karhumäki oli 29:s. Miesten maailmancupvoiton vei Itävallan Isidor Grüner ennen alppiradoilakin menestynyttä Tshekin Stanley Hayeria.