Kiinalainen bioenergiayhtiö Kaidi suunnittelee rakentavansa Kemin Ajokseen miljardin euron biodieseljalostamon. Jalostamo käyttäisi pääraaka-aineenaan energiapuuta. Jalostamo olisi ensimmäinen laatuaan niin Suomessa kuin maailmanlaajuisesti.
Kaidi Finland -yhtiön emoyhtiö on Sunshine Kaidi New Energy Group. Sillä on biomassajalostamoita eri puolilla Kiinaa ja Vietnamissa. Kemin laitos olisi tarkoitus saada valmiiksi vuoden 2019 loppuun mennessä.
Sunshine Kaidi New Energy Group on yhtiön tiedotteen mukaan Kiinan suurimpia biotaloustoimijoita. Yhtiö on perustettu vuonna 1992, ja sillä on yli 8 000 työntekijää. Kaidin pääkonttori sijaitsee Kiinan Wuhanissa.
Aikaisemmin suomalainen Vapo suunnitteli Kemin Ajokseen massiivista biodieseltehdasta, mutta jäädytti hankkeensa vuonna 2014. EU ehti jo luvata 88 miljoonaa euroa investointitukea Vapon hankkeelle.
Vapo tuli siihen tulokseen, ettei hankkeelle löydy rahoittajia eikä kumppaneita EU:n hapuilun takia.
Kiinalaisyhtiön biojalostamohanke nousisi Ajoksen satamaan samalle tontille, johon turveyhtiö Vapo aikanaan suunnitteli biodieseljalostamoa. Hanketta on asiasta kirjoittaneen Maaseudun Tulevaisuuden mukaan esitelty työ- ja elinkeinoministeriölle.
Jalostamohanketta esitellään tänään kello 10 tiedotustilaisuudessa Helsingissä.