Päätin lähteä kiertoajelulle tutustumaan eri paikkakuntiin kotimaassa. Löysin paljon erikoisen nimisiä paikkoja.
Ihan umpimähkään aloitin pöljän matkani ilman haittaa. Minulla oli jyrkkä mielipide käydä monessa paikassa. Ei auta parkua eikä olla arkalainen, vaan kannattaa olla koriana. Ei saa olla mössö, mutta voi olla pyllykkä. Suoliston alapäästä voi tulla lemu, jos ei varo hinthaaraa.
Vastaan tuli outo paikka, ensimmäinen kaljalampi, ja sen jälkeen juostenpaskattu kakkakallio. Jatkoin matkaa puumalaa kohti. Ohitin hörhön ja kuonan, kunnes tulin kärsämäki -nimiselle paikkakunnalle. Ohitin riutulan sen jälkeen, kun olin yöpynyt pieksämäki -alueella.
Saavuin kylälle, jossa oli kuuluisa pissilakI ja pissilinna. Käännyin takaliston tielle ja siitä edelleen värkkitielle. Kestilässä kävin syömässä, ja sieltä ajelin kypärämäkipaikkakunnalle. Varkaus kävi mielessä, mutta onneksi vain kävi, sillä minulla oli uudet nahkahousut, niin se riitti minulle.
Kauhistelin paikkakuntia, joiden ohi ajelin. Nimet olivat niin rumia, ettei niitä viitsi kirjoitella luettaviksi.
Sitten ohitin viinanotkon ja viinavaaran. Pienen mutkan ajelin kiimavaaran tietä kiimakeidaskioskille ja ohitin koskenkorvan. Siellä olikin viinaränni, ja melkein pääsi pieru, kun tien kyltissä luki helvetti. Aivan kummallinen paikka oli lapiovaara. Viereinen paikka oli hattuvaara.
Aloin paisua jännityksestä, kun tienviitassa luki riviera. Menin ymmälleni, että olinko ehtinyt ajella ulkomaille asti. No ei sentään. Ajoin kissanpiiskaajan kujalle, ja oli tulla kolari, kun kärpänen häiritsi minua.
Yhtäkkiä olin junttikylässä ja kyltissä luki hassis. Säikähdin perinpohjaisesti, että mitä myrkkyä siellä pölhölle syötetään. Tuleeko vammala seuraavaksi vai hunninko, vai peräti tappo.
Seuraava paikka oli satiaissaarI, mutta luulin, että joku oli ohjailemasa minua juoppoheikinkatua pitkin harhaan. Mieluummin menen vaikka puutteenperän tien kautta kivesjärvelle tai haisuvaaralle. Matkalla saattaisin nähdä vaikka tissisaarien elämää.
Huomasin maitolavan, ja siellä oli vesiletku. Otin sen mukaani, jos tarvitsen sen lihasulan poistamiseen. Lopulta saavuin äteritsiputeritsipuolilautatatsijänkä -pysäkille.
Kiertoajelu oli pitkä ja palasin kotikonnuille. Ajattelin, että olipahan reissu. Kaikki nämä paikkakunnat ja tiet löytyvät Suomesta, kun lähdet kiertoajelulle.
Kerttu Laukka
Oulunsalo