Kiek­ko­le­gen­da Saija Tarkin paita nos­te­taan Rak­si­lan hallin kattoon

Saija Tarkin ura päättyi kauden 2019 jälkeen.
Saija Tarkin ura päättyi kauden 2019 jälkeen.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen

Kärpät kunnioittaa marraskuun lopussa suomalaisen naiskiekon legendaa Saija Tarkkia. Oululaispelaajan paita nostetaan Raksilan areenan kattoon lauantaina 23. marraskuuta.

Tapahtuma järjestetään ennen Kärppien naisten kotiottelua Ilvestä vastaan. Juhlallisuudet jatkuvat illalla miesten Liiga-ottelun Kärpät–HPK yhteydessä.

Tarkin ura aikuisten tasolla alkoi kaudella 1997–1998 ja päättyi kevääseen 2019. Hän pelasi Kärpissä 390 runkosarjan ottelua ja teki 152+252=404 tehopistettä. Pudotuspeleissä hänelle kertyi 153 ottelua.

Tarkki voitti Kärpissä Suomen mestaruudet vuosina 2012, 2017 ja 2018. Suomen maajoukkuepaidassa hän saavutti kolme MM-pronssia ja olympiapronssin.

Kaksi vuotta sitten oululainen aateloitiin Jääkiekkomuseon kunniagallerian jäseneksi ja Jääkiekkoleijonaksi numero 266.

– Veti sanattomaksi, kun kuulin aateloinnista. Kovin moni nainen ei ole galleriaan päässyt, hän sanoi tuolloin Kalevan haastattelussa.

Kärpät on aiemmin jäädyttänyt Lasse Kukkosen, Ilkka Mikkolan, Reijo Ruotsalaisen, Markku Kiimalaisen ja Jari Viuhkolan pelinumerot.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä