Presidentti Mohammad Khatamin virkaanastujaiset ovat alkaneet Iranissa. Seremonia avattiin aamulla maan kansallishymnillä ja Koraanin lukemisella.
Alun perin sunnuntaille ajoitettua tilaisuutta jouduttiin siirtämään perustuslaillisen kiistan takia.
Kriisi puhkesi viikonloppuna, kun parlamentti hylkäsi viisi oikeusoppineiden ehdottamista kuudesta ehdokkaasta valvojaneuvoston kahdelle vapaalle paikalle. Kokoonpano ratkaistiin kuitenkin tiistaina, ja parlamentti valitsi puuttuvat jäsenet.
Valvojaneuvosto pitää huolta siitä, että parlamentin lakiehdotukset ovat perustuslaillisia ja islamilaisten sääntöjen mukaisia.
Uudistusmielinen Khatami valittiin toiselle kaudelleen kesäkuussa ylivoimaisella äänten enemmistöllä.