Keskustan haluaa vihdoin päästä takaisin vallan kahvaan kahdeksan turhauttavan oppositiovuoden jälkeen. Keskustan johdon mielestä vakuuttavin selkänoja olisi nousu suurimmaksi puolueeksi. Vaikka se ei onnistuisi, on vaalituloksen oltava ainakin selkeän voittoisa.
Keskustan vaalitoiminta viritetään tämän päämäärän mukaan. Puolueelle epäedullisia vaaliliittoja ei ole tehty, ehdokasasettelussa on pyritty poimimaan joka marja maasta ja vaaliteemoiksi kaivetaan hallituskoalition haastavat vaihtoehdot. Tavoitteena on linjavaalit.
Puoluesihteeri Eero Lankian mielestä kansanedustajien määrän lisääminen on välttämätöntä, jotta puolueella olisi edes kanttia vaatia nousua hallitukseen. Viimeksi ei vaaleissa ollut riittävän selviä voittajia eikä häviäjiä kolmen suuren puolueen joukossa.