Enemmistö keskisuomalaisista vapaaehtoisista palokunnista on irtisanonut sopimuksensa Keski-Suomen pelastuslaitoksen kanssa. VPK:t ovat tyytymättömiä maakunnallisen pelastuslaitoksen maksamiin korvauksiin. Irtisanomisajat ovat vuoden mittaisia, joten sammutustyö jatkuu vielä ensi vuoden joulukuulle.
Sopimuspalokuntien liiton Keski-Suomen alueen puheenjohtaja Pasi Penttinen arvioi, että 10--12 vapaaehtoista palokuntaa irtisanoo sopimuksensa. Se koskee 350:tä--400:aa palomiestä. Irtisanomiset alkoivat joulukuun puolivälissä.
Keski-Suomessa on 17 vapaaehtoista palokuntaa, ja niissä henkilöstöä noin 500. Vain Jämsän seudulla VPK:t ovat jatkaneet sopimuksia. Sopimuskiista on maakunnallinen.
Keski-Suomen pelastuslautakunnan puheenjohtaja Jorma Ahola uskoo, että osapuolet kokoontuvat neuvottelupöytään vuoden 2006 puolella. Aholan mukaan tavoitteena on harmonisoida vapaaehtoisten palokuntien sopimuksia. Nykytilanne on liian sekava korvausten maksulle.
Keski-Suomen pelastuslaitos muodostettiin vuoden 2004 alusta. Se toimii koko maakunnan eli 30 kunnan alueella. Pelastuslaitoksen palveluksessa on noin 200 vakituista palomiestä.