Salamarintama liikkuu juhannusaaton iltapäivällä lounaasta koilliseen suunnassa Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun maakuntarajaa pitkin. Ilmatieteen laitoksen päivystävä metereologi Ari-Juhani Punkka kertoo, että kello kahteen mennessä juhannusaattona oli iskenyt koko maassa yli 1400 maasalamaa.
– Nämä salamat ovat iskeneet kahden viimeisimmän tunnin aikana ja määrä muuttuu melkein joka sekunti. Voi olla, että mennään 5 000 salaman paremmalle puolelle, kun päivä saadaan pakettiin, Ari-Juhani Punkka arvioi.
5 000 maasalamaa, eli pilvestä maahan iskevää salamaa, on hyvin tyypillinen määrä keskikesän aktiiviselle salamapäivälle. Sen sijaan 10 000 maasalamaa on luku, johon päästään noin kerran vuodessa tai kahdessa.
– Kesäkuussa 10 000 salaman haamuraja meni kuun kahdeksantena päivänä Se, että kuussa on jo yksi yli 10 000:n salaman päivä, antaa mittakaavaa, että koko maassa on salamoinut tässä kuussa yli keskiverron, Punkka kertoo.
Keskimääräisesti kesäkuussa iskee noin 39 000 salamaa, joka voi tulla täyteen jo juhannuksen aikana.
Enemmistö Pohjois-Suomessa juhannusaattona iskevistä salamista jää Kainuun puolelle. Ukkosrintama kulkee tällä hetkellä läpi Suomen Tampereelta Oulujärven kautta ja melkein Koillismaalle asti.
Ilmatieteen laitoksen Punkan mukaan ukkoset hivuttautuvat itään viimeistään juhannusyön aikana. Lämmin ilma väistyy lännestä tulevan kylmän ilmamassan tieltä ja juhannuspäivänä on luvassa sateita. Sunnuntaina ylin lämpötila voi laskea Oulussa 14 asteeseen ja Kuusamossa jopa 10 asteen tasolle.
Katso paikkakuntakohtainen sääennuste Kaleva.fi:n sääsivulta.