Ker­ros­ta­lon ullakko paloi Kot­kas­sa

Suuren asuinkerrostalon ullakko paloi pahoin Kotkan keskustassa maanantai-iltana.

Suuren asuinkerrostalon ullakko paloi pahoin Kotkan keskustassa maanantai-iltana.

Kotkansaaressa Kotkankadun ja Kirkkokadun risteyksessä sijaitsevan kuusikerroksisen talon ullakon palosta ilmoitettiin Kotkan aluehälytyskeskukseen kello 19.40. Palo saatiin lopullisesti sammutettua illalla kello 22.

Yhteensä 102 huoneiston kerrostalon ullakko paloi pahoin yhden siiven osalta, mutta tulen leviäminen ullakon muihin osiin saatiin estettyä. Savua pääsi leviämään jonkin verran myös asuntoihin, mutta henkilövahingoilta vältyttiin. Talon asukkaat pääsivät yöpymään koteihinsa ylimmän kerroksen asukkaita lukuun ottamatta.

Päivystävän palomestarin Jukka Ruuskasen mukaan palon syystä ei ole varmuutta, mutta poliisi tutkii asiaa. Päivystävän palomestarin mukaan kerrostalon ullakolla oli ilmeisesti ollut liikehdintää juuri ennen palon syttymistä.

Ilmoita asiavirheestä