Ke­räät­kö vi­ta­mii­nit pus­kas­ta vai pur­kis­ta? "Moni muis­te­lee 70- ja 80-lu­kua, jolloin suo­la­kurk­ku oli lä­hes­tul­koon talven ainoa kasvis"

Tarvitseeko talvella popsia lisävitamiineja vai riittääkö arkiruoka?

Suomalaisilla on vitamiini- ja hivenaineasiat pääosin hyvin hallussa. Monipuolisen ruokavalion ansiosta yhä harvemman tarvitsee turvautua hankkimaan siihen täydennystä. Poikkeuksia toki löytyy.

Suomessa D-vitamiinia muodostuu iholla maaliskuun ja lokakuun välisenä aikana. Pimeän talven aikana D-vitamiinia ei muodostu.

– Kun valo vähenee, samaa tahtia vähenee iholla muodostuva D-vitamiini. Tummaihoisilla sitä muodostuu vaaleaihoista vähemmän, joten tummaihoisilla on perusteltu tarve lisätä D-vitamiinia purkista, kertoo apteekkari Laura Tuovinen.

Myös raskaana olevat ja imettävät äidit, vähän ulkoilevat vanhukset sekä kaikki alle 18-vuotiaat ja yli 75-vuotiaat kuuluvat niihin, joiden on hyvä napsia täydennystä purkista ympäri vuoden.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä