Oulu Kansanedustajaksi uudelleen mielivä Suvi Lindén (kok.) saa jatkoaikeilleen kokoomusväeltä lähes yksimielisen tuen. Ministeri myönsi virheensä, kantoi siitä poliittisen vastuun ja mittauttaa kannatuksensa maaliskuun vaaleissa.
Pääosin kenttäväen kannat ovat myönteisiä, mutta mukana on myös epäröintiä sen suhteen, onko Lindénin virhetili täynnä. Kommenteissa eroon johtanutta asiaa pidetään valitettavana erehdyksenä ja kömmähdyksenä.
Pohjois-Pohjanmaan kokoomuspiirin varapuheenjohtaja Asko Männistö Ylivieskasta antaa tukensa Lindénille. Männistö arvioi, että Lindénillä on näkemyksen jälkeen nyt myös kovaa kokemusta, jota hyödyntää.
Hän on istunut omalla hameellaan tuleen ja on nyt entistä parempi, Männistö arvioi.
Huippupaikat tuulisia
Männistön mukaan politiikan huippuvirat ovat paikkoja, joissa joutuu ankaran tarkastelun kohteeksi. Männistö muistuttaa, että liike-elämässä huippujohtajat lähtevät virheiden jälkeen vähin äänin, mutta politiikassa se tehdään julkisesti.
Luottamus on tuolla tasolla kova vaatimus, hän toteaa.
Raahelainen Antti Hynninen katsoo Lindénin tehneen ministerintyössään virheen. Hynnisen mukaan on kohtuullista, että Lindénillä on mahdollisuus testata kannatuksensa seuraavissa eduskuntavaaleissa. Hynnisen mielestä Lindén toimi golfjupakassa vastuullisesti.
Seuraavissa eduskuntavaaleissa Lindénillä on tilaisuus testata kannatuksensa. Kansalaiset ratkaisevat, mitä mieltä he tilanteesta ovat, Hynninen sanoo.
Kempeleläinen Pirkko Sankilampi kannustaa Lindéniä asettumaan ehdolle seuraavalla kerralla. Jälkiviisaus on Sankilammen mukaan parasta viisautta, mutta hän arvioi, että Lindén ei ole tehnyt mitään sellaista, etteikö voisi ryhtyä ehdokkaaksi.
Sankilampi muistuttaa, että Lindén toimi ryhdikkäästi ja tavalla, joka ei ole kovin tavanomaista suomalaisessa politiikassa. Se oli hänelle varmaan vaikea ratkaisu ja monet asiat jäivät kesken, hän toteaa.
Vaikka tekevälle aina sattuu, on jääviys Sankilammen mukaan kuitenkin asia, joka on pohdittava etukäteen.
Pudasjärvinen Helena Hautamäki luottaa edelleen Lindéniin. Hautamäki on vakuuttunut, että Lindén voisi olla sopiva ehdokas myös seuraavaan hallitukseen.
Hautamäen mukaan asiasta ei olisi noussut hälyä, jos golfkeskuksen anomus olisi ollut jonkun muun allekirjoittama. Hän kantoi siitä vastuun ja toimi suoraselkäisesti, Hautamäki sanoo.
Nippu virheitä
Ainoa suoremman kritiikin antaja on oululainen Miika Kopperoinen, joka kysyy onko Lindén tehnyt jo liian monta virhettä. Kopperoinen toteaa, että Lindénin oman harkinnan mukaan virheitä ei nähtävästi ole liikaa. Jokainen voi joskus tehdä ajattelemattomuuttaan virheen, mutta ei niitä politiikassa kärsi hirveän monta tehdä, hän muotoilee.
Piirihallituksessa istuva Kopperoinen, itsekin ehdolla, ei aio asettua poikkiteloin Lindénin ehdokkuuden tielle.
Kopperoisen mukaan kenttäväen keskuudessa on myös ilmapiiriä, jonka mukaan golfin tukeminen ei välttämättä ollut viisain kohde tukea liikuntaa. Harmi, että jupakka tuli näin lähellä vaaleja, se antaa muille puolueille aika hyvän lyömäaseen.
Oululainen Ulla-Riitta Lattula ei uskalla ottaa asiaan kantaan, ennen kuin on perehtynyt asiaan perusteellisesti.