Kenialainen ympäristöaktivisti Wangari Maathai saa Nobelin rauhanpalkinnon, ilmoitti Nobel-komitea perjantaina Oslossa. Maathai, 64, on ensimmäinen afrikkalainen nainen, jolle palkinto myönnetään.
Maathai sai palkinnon työstään Afrikan metsien pelastamiseksi ja demokratian edistämiseksi. Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun palkinto on myönnetty ympäristötyöstä.
Maathai perusti vuonna 1977 Vihreän vyöhykkeen liikkeen, joka on suurin puunistutushanke Afrikassa ja tähtää samalla naisten aseman parantamiseen ja köyhyyden vähentämiseen. Liike sanoo istuttaneensa 30 miljoonaa puuta eri puolille Afrikkaa. Se on tehnyt työtä myös perhesuunnittelun ja korruption vastaisen taistelun saroilla.
Maathai on toiminut vuodesta 2003 Kenian apulaisympäristöministerinä sen jälkeen kun hänet valittiin parlamenttiin opposition edustajana.
Paino
ympäristöön
"Rauha maapallollamme riippuu kyvystämme turvata elinympäristömme", Nobel-komitean puheenjohtaja Ole Danbolt Mjös sanoi perusteluissaan. Hänen mukaansa komitea painotti nyt ympäristöä, demokratian rakentamista, ihmisoikeuksia ja erityisesti naisten oikeuksia. Palkittu itse kertoi olevansa häkeltynyt kunnianosoituksesta.
"Tämä on elämäni suurin yllätys. Kun me istutamme uusia puita, istutamme rauhan siemeniä", Maathai sanoi Norjan television haastattelussa. Hänen mukaansa monet maapallon sodista käydään tosiasiassa luonnonvaroista.
Rauhanpalkinto on tähän asti myönnetty aseellisten konfliktien lopettamiseen tähtäävästä työstä, ja Maathain valinta herätti myös arvostelua. Joidenkin mielestä Nobel-komitea petti vuosisadan jatkuneen perinteen.
Heti puuta
istuttamaan
Tutkija Espen Barth Eide Norjan kansainvälisten kysymysten instituutista arvioi, että tämänvuotinen valinta voi viedä palkinnon liian kauaksi alkuperäisestä ajatuksesta ja heikentää palkinnon arvoa.
Palkintoa Maathai juhlisti kiirehtimällä istuttamaan puun kotikaupungissaan Nyerissa, Keniavuoren juurella. Hän lupasi käyttää rahoja Afrikan metsien pelastamiseen.
"Minun täytyy laatia budjetti ja miettiä asioita joita haluan tehdä - aivan kuin rikkaiden ihmisten."
Metsiä on vain kaksi prosenttia maa-alasta Keniassa. Metsien hävittäminen on iso ongelma. Se asettaa miljoonat ihmiset entistä alttiimmiksi kuivuudelle ja köyhyydelle. YK:n suositusten mukaan metsiä pitäisi olla vähintään kymmenen prosenttia maa-alasta.
Maathai on koulutukseltaan biologi. Hänet tunnetaan myös innokkaana ihmisoikeuksien puolustajana.
Kansainväliseen kuuluisuuteen hän nousi 1980- ja 90-luvuilla kampanjoillaan, joissa vastustettiin hallituksen tukemia avohakkuita.
Ne ovat jatkuneet vaikka Maathai nyt on itse hallituksessa. Hän antoi perjantaina ymmärtää olevansa valmis eroamaan, jollei hakkuita saada loppumaan.
Palkinnon suuruus on 10 miljoonaa Ruotsin kruunua (1,1 miljoonaa euroa).