Kenian presidentti Mwai Kibaki vetosi tänään pikaisen kansainvälisen ja paikallisen avun saamiseksi maan kuivuudesta kärsiviin pohjois- ja itäosiin. Yli kahta miljoonaa ihmistä uhkaa nälänhätä alueella.
Presidentin mukaan avustusrahoista puuttuu 84 miljoonaa euroa, joiden saamiseksi kokoon hän vetosi sekä kenialaisiin että kansainväliseen yhteisöön.
- Kun me vietämme joulua, muistakaamme näitä ihmisiä joilla on pula sekä ruuasta että vedestä, Kibaki sanoi. Hänen mukaansa olot kuivuusalueella pahenevat koko ajan, ja avuntarvitsijoiden määrä kasvaa.
Suomen Punainen Risti kertoi perjantaina irrottavansa katastrofirahastosta 100 000 euroa Itä-Afrikan kuivuuskatastrofin avustusohjelmaan. SPR:n mukaan tilanne Pohjois-Keniassa Somalian ja Etiopian rajan tuntumassa on nopeasti muuttunut kriittiseksi.