Liiga
Kurttilalle kenkää!
Keskustelupalstoilla on mukava ampua puskista ja nimimerkin suojasta. Kempeleen Lentopallo sukelsi alkukauden liigan häntäpäässä ja jossain kirjoituksissa vaadittiin uuden päävalmentajan Sami Kurttilan eroa.
Nyt kellossa on toinen ääni - tai itse asiassa ääntä ei ole, sillä kritiikki on hiljentynyt. KempeLe ei ole uppeluksissa, vaan vahvasti pinnan päällä.
Joukkueen pisteputki on jo 11 ottelun mittainen. Kuntopuntarissa kempeleläiset keikkuvat kärjessä yhdessä mahtijoukkue Santasportin kanssa.
Ei, en ole lukenut keskustelupalstoja, sanoo päävalmentaja Kurttila.
"Varmasti kirjoittajia riittää, oli laji mikä tahansa. Kun joukkue voittaa, se on joukkueen hyvyyttä. Kun joukkue häviää, se on valmentajan huonoutta. Ehkä meillä valmentajilla ja pelaajilla on kuitenkin eniten tietoa oman joukkueen tilanteesta", Kurttila hymähtää.
KempeLe sai kuudesta ensimmäisestä ottelustaan vain yhden pisteen.
"Ei se vienyt mielenrauhaa. Seurajohto antoi minulle koko ajan työrauhan. Olemme tienneet, missä mennään ja mikä mättää."
Tuon alun ja marraskuun puolivälin jälkeen KempeLe ei ole vielä jäänyt yhdessäkään ottelussa ilman pistettä. Kohta on helmikuun puoliväli ja Kurttila pystyy tutkimaan Ouluhallin katsomossa tilastoja hymynkare huulillaan.
"Totta kai kuntopuntari on mieluisa, mutta ei tämä vielä mihinkään riitä. Hommaa on vielä paljon edessä."
Tavoite yhä sama
Totta: hölläämiseen ei ole varaa. Pisteketjusta huolimatta KempeLe on yhä suoran puolivälieräpaikan ulkopuolella, seitsemäntenä.
Runkosarjaa on jäljellä viisi kierrosta ja KempeLe:n saumat tasaisessa sarjassa ulottuvat kolmanteen sijaan. Joukkue kohtaa neljä niukasti edellään olevaa ryhmää.
"Saamme taistella sijoituksista keskinäisissä otteluissa. Eipähän jää jossiteltavaa. Niin kauan kuin on pelejä, on mahdollisuus nousta ja pudota taulukossa."
KempeLe:n runkosarjan tavoite on edelleen sama kuin kauden alussa: kuudes sija. Alkukauden hankauksien jälkeen haarukka on napakasti kiinni saaliissa.
Mikä aiheutti alun tahmeuden?
"Loukkaantumiset ovat yksi syy. Teimme taktisia virheitä, emmekä olleet tarpeeksi kypsiä torjunta- ja puolustuspelissä. Lähdimme systemaattisesti muuttamaan pelisysteemiämme ja sabluunan löytyminen otti aikansa", Kurttila luettelee.
Joku voisi sanoa, että Marko Ahon loukkaantuminen oli vain yksi kaatunut taistelussa, mutta kuuden miehen pelissä totuus on toisenlainen.
"Mikä tahansa joukkue olisi kärsinyt, jos se olisi menettänyt tuollaisen hakkurin viiden pelin ajaksi."
Kurttila jakaa kiitosta entiselle apuvalmentajalleen, nykyiselle Isku-Volleyn pelaajalle Lauri Hakalalle. Mies kuntoutti pohjoisessa olkapäätään, mutta puhalsi siinä sivussa paljon uutta Kempeleeseen.
"Lauri toi jenkeistä ideoita joka osa-alueelle asenteesta lähtien."
Kahdella passarilla
Yksi lentopallon olennaisimmista pelipaikoista on passarin, pelintekijän hallussa. Kentälle mahtuu vain yksi passari kerrallaan, joten monet joukkueet ovat rakentaneet kuvion yhdelle pilarille: huippuykkönen, juniorikakkonen.
KempeLe:ssä slovakki Daniel Koncal ja Petteri Parkkisenniemi käyvät tällä hetkellä kovaa kamppailua ykköspyörittäjän asemasta. Kauan kakkosviulua soittanut Parkkisenniemi on napannut kolmessa edellisessä ottelussa avauksen paikan itselleen.
"On hienoa, että meillä on kaksi pelaavaa passaria. Tällä hetkellä ei voi mitenkään sanoa, kumpi on ykkönen loppukaudella", Kurttila mainitsee.
Kilpailu tekee ryhmästä kovan. Esimerkiksi keskimiehet Harri Hietala ja Eero Sangi eivät paistattele otsikoissa, mutta pystyvät tervehenkisesti paikkaamaan toisiaan.
Runkosarjassa on takana 17 ottelua, edessä viisi. Pudotuspelit eivät ole vielä edes horisontissa.
Mutta KempeLe on takaisin kartalla.
KempeLe kohtaa sarjataulukossa pisteen edellä olevan VaLePa:n lauantaina. Ottelu alkaa Kempelehallissa kello 17.