Maanantain kunnanhallituksen esityslista henki kunnan kasvukipua. Hallitus esittää kunnanvaltuustolle toisen koulukuraattorin palkkaamista määräaikaisena heti elokuun alussa.
Huolehdittavien koululaisten määrä on kasvanut sellaista vauhtia, että ensi vuoteen ei haluta odottaa.
Kempeleen kunnalla on vain yksi koulukuraattori, joka työskentelee ala-asteilla, yläasteella ja lukiossa yli 2 500 oppilaan parissa. Toisen kuraattorin virka on suunniteltu perustettavaksi ensi vuonna.
Ylikylän kouluun taas joudutaan perustamaan yksi uusi opetusryhmä suunniteltua enemmän ensi syksynä.
Kolmannelle luokalle on ilmoittautunut 129 oppilasta, joilla ryhmien keskikoko olisi noussut 25,8:aan ja seuraavana vuonna 32,3:een.
Syksyllä on vielä odotettavissa uusia neljännen luokan oppilaita, joten yksi uusi opetusryhmä nelosluokkalaisille perustetaan jo elokuussa.
Kempeleessä on tavoitteena, että 1–3 luokan enimmäiskoko on 25 oppilasta, 4–6 luokilla 32.