Kemiran myynti Ruot­siin shokki työn­te­ki­jöil­le

Kemiran myynti ruotsalaisille tuli täytenä yllätyksenä henkilöstölle."Shokki tämä kieltämättä on", pääluottamusmies Harto Forss Kemira Agrosta sanoo.

Kemiran myynti ruotsalaisille tuli täytenä yllätyksenä henkilöstölle. "Shokki tämä kieltämättä on", pääluottamusmies Harto Forss Kemira Agrosta sanoo. Forssin mukaan työntekijät olisivat mieluummin pitäneet yhtiön suomalaisomistuksessa.

Se, että pääosa omistuksesta siirtyy juuri Ruotsiin, lieventää jonkin verran harmia. "Pohjoismainen yrityskulttuuri ei poikkea maittain niin kovasti."

Ratkaisun synkkyyttä hälventää Forssin mukaan jonkin verran myös se, että uuden omistajatahon Industri Kapitalin taustaomistajat ovat suurelta osin pankki- ja vakuutuskonserneja. "Rauhoitti, ettei se ihan pelifirma ole."

Yhtiön omistuksen siirtyminen Ruotsiin herättää henkilökunnassa kuitenkin monenlaista epäluuloa. Miten käy yhtiön oman eläkejärjestelmän ja oman sairaskassan? Kemira on yksi niistä yhtiöistä, joista osa henkilöstöstä pääsee eläkkeelle 60-vuotiaana.

Forssin mukaan epävarmuutta herättää myös Kemiran yksiköiden kohtalo.

"Perjantain tiedotteessa puhutaan vain Kemira Chemicalsin kehittämisestä. Miten käy Kemira Pigmentsin ja Kemira Agron? Myydäänkö meidät heti pois?" Kemira Agrossa työskentelevä Forss kysyy.

Ilmoita asiavirheestä