Kemira Agron väki päivän työn­sei­sauk­seen

SAK:laiset Kemianliiton työntekijät järjestävät torstaina työnseisauksen Kemira Agron tehtailla Uudessakaupungissa, Siilinjärvellä ja Harjavallassa.

SAK:laiset Kemianliiton työntekijät järjestävät torstaina työnseisauksen Kemira Agron tehtailla Uudessakaupungissa, Siilinjärvellä ja Harjavallassa.

Aamukuudesta iltakymmeneen jatkuvat työnseisaus on vastalause valtion aikeille myydä Kemira ruotsalaisen Industri Kapitalin omistuksessa olevalle Dynealle. Työnseisaukseen osallistuu noin 600 työntekijää.

Lannoitetehtaissa epäillään kauppa- ja teollisuusministeri Sinikka Mönkäreen vakuutusta, että järjestelyyn ei liity irtisanomisia tai tehtaiden sulkemisia. Uuden konsernin ydinalueet on jo määritelty, eivätkä lannoitteet kuulu niihin.

Hallituksen on vielä saatava eduskunnalta valtuudet myyntiin. Kemianliiton tietojen mukaan asia on esillä valtioneuvostossa torstaina.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä