Kemin edus­tal­la si­ni­le­vää

Kemin venesatamassa Perämerellä on havaittu vähän levää ensimmäisen kerran tänä kesänä.Muutoin sinilevien määrä avomerellä on pysynyt vähäisenä.

Kemin venesatamassa Perämerellä on havaittu vähän levää ensimmäisen kerran tänä kesänä. Muutoin sinilevien määrä avomerellä on pysynyt vähäisenä.

Pieniä pintaesiintymiä on havaittu paikoitellen ja ainoastaan avoimella keskisellä Suomenlahdella havaittiin maanantaina runsas sinileväesiintymä.

Rannikolla sinilevää on havaittu pieniä määriä Itäisellä Suomenlahdella ja paikoin Saaristomerellä sekä Ahvenanmaan saaristossa.

Vaikka sää on nyt melko lämmin, tuulisuus pitänee sinilevien määrän avomerellä vähäisenä jatkossakin. Pintaveden lämpötilat ovat suurimmassa osassa avointa Suomenlahtea 18 asteen tuntumassa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä