Helsinkiin sijoitettavaan Euroopan unionin kemikaalivirastoon on tulossa yli 400 työntekijää. Määrä on lähes kaksinkertainen alkuperäiseen arvioon verrattuna.
EU-maat päättivät tiistaina oman kantansa kemikaalilakiin Brysselissä. Jäsenmaiden kompromississa lakia valvovalle virastolle annetaan enemmän vastuuta kuin mitä komissio aiemmin esitti.
- Kemikaalivirasto taatusti tulee Suomeen, ja siitä tulee lähes kaksi kertaa suurempi kuin siitä alun perin piti tulla, kauppa- ja teollisuusministeri Mauri Pekkarinen (kesk.) sanoi Helsingissä tiistaina.
Pekkarinen ei osallistunut kokoukseen kotimaan työkiireiden vuoksi. Häntä edusti suurlähettiläs Nina Vaskunlahti.
Testausvaatimuksia
kevennetään
Testausvaatimusten ja rekisteröinnin osalta ministerit kevensivät EU-parlamentin tavoin selvästi komission esitystä. Tämä vähentää teollisuudelle laista koituvia kustannuksia.
Tarkkoja arvioita yrityksille tulevista kustannuksista ei vielä ole. Koko Euroopan tasolla puhutaan todennäköisesti muutamasta miljardista eurosta.
Lain uskotaan maksavan itsensä takaisin yhteiskunnalle moninkertaisesti, kun ihmisten terveys paranee. Nyt markkinoilla on paljon kemikaaleja, joiden terveysvaikutuksia ei tunneta.
Ennen voimaantuloa lakia joudutaan kuitenkin vielä hiomaan, sillä jäsenmaat ja EU-parlamentti eivät ole läheskään kaikista yksityiskohdista samaa mieltä. Laki vaatii molempien hyväksynnän.
Näkemyseroja kuvaa, että parlamentti teki marraskuussa alkuperäiseen komission esitykseen yli 400 muutosta. Näistä kuitenkin vain kolmannes kelpaisi suoraan jäsenmaille.
Parlamentin mielestä teollisuuden olisi esimerkiksi korvattava kaikkein myrkyllisimmät kemikaalit muilla aineilla, jos niitä on saatavilla. Jäsenmaiden mukaan korvaamisen ei tulisi ole pakollista.
Virasto pystyyn
vuonna 2007
Komission mukaan laki voisi tulla voimaan vuoden 2007 alkupuolella. Siten kemikaalivirasto pääsisi aloittamaan toimintansa vuoden lopulla. Kauppa- ja teollisuusministeriön arvion mukaan toiminta voisi alkaa jo hieman aiemmin.
Virastolle etsitään parhaillaan väliaikaista toimitilaa Helsingin keskustasta. Esivuokrasopimus pyritään tekemään jo tammikuussa.
Kemikaalilaki on ollut yksi EU:n kiistellyimpiä hankkeita, ja sekä teollisuus että ympäristöväki ovat lobanneet jäsenmaita ja parlamenttia voimakkaasti. Tällä hetkellä EU:ssa ei säädellä lainkaan sellaisten kemikaalien käyttöä, jotka on otettu käyttöön ennen vuotta 1981.