Jukka Viitala on Lohijokitiimi ry:n toiminnanjohtaja ja sihteeri.
Kuva: Henripekka Kallio
Marraskuun keskipäivän aurinko kultaa Isohaaran voimalaitoksen kulmikkaat betoni- ja tiilirakenteet Kemijoen suulla. Lohijokitiimin toiminnanjohtaja Jukka Viitala näyttää valaisinpylvästä Vallitunsaaren kalatien alapäässä.
– Tuosta Pohjolan Voima vei valvontakameramme. Perustelu oli, että siihen ei ole lupaa. Kalastuksen valvontahan tästä kärsii, Viitala ihmettelee.
Tapaus sattui heinäkuussa. Lohijokitiimin Facebook-tilillä kerrottiin tuolloin, että yhdistys on laatinut rikosilmoituksen, koska voimayhtiö oli tunkeutunut yöllä kalatien huoltotiloihin ja sulkenut sen etäkäytön ja hälytysjärjestelmän.
Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä
Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €
Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa
Näköislehdet ja arkisto
Galleriat, videot ja live-lähetykset
Podcastit
Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Pelit ja koulutukset
Tilaajaedut