Kel­tai­nen Sepe hoitaa jo len­nol­la

Oulu Uusi Sepe-pelastushelikopteri pääsee hakemaan potilasta noin 230-250 kilometrin tuntinopeudella, kun entisellä pääsi vain parias

Taas tuli lähtö. Uudelle Sepelle on kertynyt kuukauden aikana jo 60 ajotuntia. Keskiviikkona tuli keikka Utajärvelle kesken esittelytilaisuuden.
Taas tuli lähtö. Uudelle Sepelle on kertynyt kuukauden aikana jo 60 ajotuntia. Keskiviikkona tuli keikka Utajärvelle kesken esittelytilaisuuden.
Kuva: Jukka-Pekka Moilanen


Oulu
Uusi Sepe-pelastushelikopteri pääsee hakemaan potilasta noin 230-250 kilometrin tuntinopeudella, kun entisellä pääsi vain pariasataa. Nopeus parantaa Sepen tehokkuutta entisestään ja ehkä lisää lentojen määrää. Uusi helikopteri on edeltäjäänsä tuntuvasti suurempi, mikä mahdollistaa potilaan hoidon jo lennon aikana.

Uuden Sepen tuntee ilmassa keltaisesta väristään. Sitä on ajettu sisään jo kuukauden verran, ja keskiviikkona oli aika esitellä se yhteistyökumppaneille. Kesken tilaisuuden helikopteri sai hälytyksen töihin eli sairaskuljetukseen Utajärvelle.



Edellä Euroopan
aikaa


Uusi Sepe täyttää yleiseurooppalaiset vaatimukset, jotka astuvat voimaan kahden vuoden päästä vastaavanlaisia kuljetuksia järjestävillä helikoptereilla. Pelastushelikopterin tuki ry:n puheenjohtajana ensi vuonna aloittava Matti Martikainen sanoo, että Oulussa ollaan edellä aikaa.

Martikainen työskentelee Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin ensihoidon vastuulääkärinä ja on usein Sepen kyydissä. Parempien tilojen lisäksi helikopterissa on uusia laitteita.

"Aikaisemmin potilaalle ei voitu tehdä samanlaisia monitorointeja eli elintoimintojen tarkkailua jo helikopterissa, esimerkiksi suoraan valtimon sisältä tapahtuvaa verenpaineen mittaamista. Nyt on mahdollista siirtää tehokuntoisia potilaita tasokkaasti esimerkiksi Rovaniemen sairaalan teho-osastolta Oysin teholle", Martikainen luettelee.

Vanhan Sepen aikana hoitotoimet, jotka voidaan nyt tehdä lennon aikana, jouduttiin tekemään tilannepaikalla.

Nopeammasta hoidosta hyötyvät erityisesti vammapotilaat, joita Sepe pääasiallisesti kuljettaakin.

Lentäjän on helpompaa lentää uudella helikopterilla kuin aikaisemmalla. Lentäjän työtä keventävät kuvaruudulla varustetut mittarit, jotka sisältävät aikaisempaan verrattuna enemmän tietoa. Lennonvakautusjärjestelmä keventää lentokuormitusta.

Pelastushelikopterin tuki ei omista helikoptereitaan, vaan ne ovat vuokralla omistajayhtiöltä Copterline Oy:ltä. Uuden helikopterin vuokrakulut ovat noin 20 prosenttia korkeammat kuin aikaisemman, joka nyt lentää Lapin pelastushelikopterina.

Tälle vuodelle yhdistys sai avustusta Raha-automaattiyhdistykseltä 840 000 euroa. Ensi vuodelle on tarkoitus hakea 1,1 miljoonaa euroa.



Taloudellisesti tiukka vuosi tulossa


Nykyinen avustus kattaa puheenjohtaja Jorma Korhosen mukaan vain puolet kuluista. Loppu saadaan omalla varainhankinnalla, josta puhelinmarkkinoinnin osuus on huomattava.

Korhonen toivoo vapaaehtoista kuntien osuutta korkeammaksi. Nyt se on noin kolme prosenttia, eivätkä kaikki kunnat suinkaan ole tukemassa toimintaa.

"Tulevasta vuodesta tulee taloudellisesti äärimmäisen tiukka, ja kaikilta varainhankinnan osa-alueilta tarvitaan ponnisteluja. Toiminnan turvaaminen vaatisi rahoituksen valtion budjetista kaikille pelastushelikoptereille. Neuvotteluja käydään koko ajan ja toivottavasti asiaan saadaan ratkaisu," Korhonen toteaa.

Ilmoita asiavirheestä