Kela ei lisää ti­li­ky­se­ly­jä

Kansaneläkelaitos (Kela) ei aio lisätä asiakkaidensa pankkitilien tarkistuksia, vaikka lokakuun alussa voimaan tulleet lakimuutokset sen mahdollistavatkin,

Kansaneläkelaitos (Kela) ei aio lisätä asiakkaidensa pankkitilien tarkistuksia, vaikka lokakuun alussa voimaan tulleet lakimuutokset sen mahdollistavatkin, kertoo apulaisjohtaja Pentti Eteläinen Kelan Oulun toimistosta.

"Toivomme, että nyt kun meillä on oikeus kysyä tilitietoja, asiakkaat kiinnittävät enemmän huomiota antamiensa tietojen oikeellisuuteen. Aika näyttää tarkistusten laajuuden, mutta toimintatapamme ei voi kauheasti kiristyä."

Eteläisen mukaan pankkisalaisuutta raotetaan, jos on aihetta epäillä, ettei asiakkaan antamat tiedot pidä paikkaansa.

"Emme lähde kysymään tilitietoja joka tapauksessa. Asiakas on itse ilmoitusvelvollinen, ja ratkaisuissa luotetaan ihmiseen."



Asiakkaalta pyydetään ensin suostumus


Rahalaitosten ilmoitusvelvollisuus on ulotettu niihin Kelan etuuksiin, joiden määrään muun muassa talletuksilla, säästöhenkivakuutuksilla ja sijoitusrahasto-osuuksilla tai osakkeilla ja niiden tuotoilla on merkitystä.

Kelan täytyy kuitenkin pyytää etuuden hakijalta suostumus ennen kuin hänen tietojaan voidaan ryhtyä selvittämään.

"Mikäli asiakas ei vastaa, kyseisiä tietoja voidaan pyytää", Pentti Eteläinen muistuttaa.

Lisäksi asiakkaalle kuuluu ilmoittaa etukäteen, että hänen tilejään aiotaan tiedustella.

Lakimuutoksia ei ole laadittu väärinkäytöksiä varten vaan ensisijaisesti asiakaspalvelun helpottamiseksi, sanoo lakimies Heli Kajava Kelan Pohjois-Suomen aluekeskuksesta.

"Tähänkin mennessä tiedot on saatu, jos asiakas on antanut luvan", Kajava toteaa.

Lakimuutokset helpottavat Kelassa asioimista Eteläisenkin mukaan: useita etuuksia hakevien henkilöiden tietoja voidaan nyt paremmin "käyttää ristiin", eikä asiakkaan tarvitse toimittaa samoja tietoja moneen kertaan.

"Päätökset saadaan tehtyä nopeammin", Kajava uskoo.

Uudistusten arvellaan myös estävän etuuksien päällekkäistä maksamista.

Ilmoita asiavirheestä