Helsinki Käytettyinä Suomeen tuotujen henkilöautojen veropäätöksiä ryhdytään julkaisemaan Tuulilasi-lehden internetpalvelussa (www.tuulilasi.fi.). Palvelu avattiin maanantaina.
Jotta järjestelmään syötetyt tiedot ovat todellisia eivätkä tekaistuja, lehti kysyy kussakin tapauksessa autoveropäätöksen numeron sekä päätöksen saajan nimi- ja osoitetiedot. Tuulilasi ei julkaise saamiaan henkilötietoja.
Veropäätökset näkyvät palvelussa autokohtaisesti. Yksittäisten päätösten rinnalle on tarkoitus rakentaa myös tietokanta, joka paljastaa, minkä arvoisena tulli eri autoja ja niiden eri-ikäisiä mallisarjoja pitää. Samasta tietokannasta selviää myös kullekin mallisarjalle annettu vero.
- Tuulilasin tiedot eivät ole ennakkoarvioita tullin tulevista veropäätöksistä. Ne eivät ole myöskään lehden näkemyksiä käytettyjen autojen markkinahinnoista. Tietokanta kertoo ainoastaan tullin käsityksistä - sillä tarkkuudella, jolla tiedot on järjestelmään syötetty, huomauttaa palvelun tuottaja Jorma Viitanen.