Oulu Tekninen lautakunta esittää Oulun kaupunginhallitukselle ja -valtuustolle Vänmanninsaaren, kaupunginteatteria koskevan asemakaavan muutoksen hyväksymistä. Kaavamuutos on ollut vielä kertaalleen nähtävillä 28. elokuuta ja 26. syyskuuta välisenä aikana eikä siitä jätetty yhtään muistutusta.
Kaupunginteatterin ja sen laajennuksen kokonaisalaksi kirjataan 13 500 kerrosalaneliömetriä. Rakennuksen korkeusmäärittelyssä otetaan huomioon myös kellaritilojen käyttö. Kaavaan jää Vänmanninsaaren 22-kerroksisen virastotornin merkintä.
Vänmanninsaaren asemakaavan muutos on viivästynyt kiistelyn takia, miten kaupunginteatterin laajennus oikein lasketaan ja miten se merkitään asemakaavaan. Ylimääräinen kierros järjestettiin varmuuden vuoksi.
Ensi viikolla tekniseen lautakuntaan odotetaan poikkeamislupahakemusta, jotta teatterin laajennustöihin päästään ennen kaavan lopullista vahvistamista kaupunginvaltuustossa. Vanhan osan peruskorjaustyöt ovat jo valmistelujen osalta alkaneet. Itse teatteri on aloittanut näytäntökautensa Limingantullissa. (KS)