Kauppaa kiin­nos­ta­vien paik­ko­jen ra­ken­nus­kiel­to jatkuu

Oulun tekninen lautakunta jatkoi kaupan suuryksiköitä mahdollisesti kiinnostavien kortteleiden rakennuskieltoja Limingantullissa, Toppilassa, Alppilassa, Välivainiolla, Koskelassa ja Haapalehdossa.

Oulun kaupungin tekninen lautakunta jatkoi kaupan suuryksiköitä mahdollisesti kiinnostavien kortteleiden rakennuskieltoja Limingantullissa, Toppilassa, Alppilassa, Välivainiolla, Koskelassa ja Haapalehdossa.

Kaupunki pyrkii rakennuskieltojen avulla ohjaamaan kaupan suuryksiköiden sijoittumista ja samalla varaamaan itselleen aikaa kaavoitukseen.

Kyseisten alueiden rakennuskielto on ollut voimassa 1990-luvun lopulta. Uusia suuryksiköitä on kuitenkin syntynyt tai syntymässä eri puolille kaupunkia.

Limingantullissa Taloustukku J.Kärkkäisen asemakaava on lainvoimainen, mutta Limingantullin Prisman osalta kaavapäätös on Korkeimman hallinto-oikeuden palauttamana jälleen ympäristöministeriön käsiteltävänä.

Keskon saamasta Kaakkurin kauppakeskuksesta on kaavavalitus Korkeimmassa hallinto-oikeudessa. Linnanmaan kauppakeskuksen kaava on kunnossa, mutta kauppiasvalinnoista Sparin tekemä valitus on KHO:ssa.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä