Kaupallinen ampumaratatoiminta ja aseiden käyttökoulutus muuttuvat luvanvaraisiksi maaliskuun alusta, kun aselain toinen uudistus astuu voimaan. Lupa on haettava vuoden kuluessa eli ensi helmikuun loppuun mennessä.
Luvan ase-elinkeinotoimintaan antaa uusi toimintansa aloittava arpajais- ja asehallintoyksikkö.
Uuden lain voimaan astuttua aloittavien ase-elinkeinoharjoittajien vastuuhenkilöiden on myös suoritettava uusi vastuuhenkilökoe. Koetilaisuuksia järjestetään vähintään kaksi kertaa vuodessa. Nykyisten vastuuhenkilöiden hyväksynnät kelpaavat edelleen sellaisenaan.
Myös hankkimislupalomake muuttuu uuden lain myötä. Ampuma-aseen ja sen osan hankkimislupalomake koostuu nyt neljästä itsejäljentävästä sivusta. Ne kaikki on esitettävä asetta hankittaessa. Lomakkeen viimeinen sivu jää aseen myyjälle.