Kiistely Vatikaanin päätöksestä kieltää homoseksuaalien vihkiminen papiksi voimistuu. Vatikaanin ohje julkaistiin tiistaina Osservatore romano -lehdessä, mutta kansainvälinen lehdistö kertoi asiasta jo viime viikolla.
Vatikaanin päivälehti liitti uutiseensa ohjeen tekstin laatimiseen osallistuneen ranskalaisen papin ja psykoanalyytikon Tony Anatrellan kommentin. Hän totesi homoseksuaalisuuden olevan "seksuaalisuuden keskeneräisyyttä ja kypsymättömyyttä, joka ruokkii narsistisia ja viettelyyn ja manipulointiin pyrkiviä asenteita".
Monet järjestöt moittivat nyt Vatikaanin homofobiaa. Ne syyttävät katolisen kirkon johtoa siitä, että se ei tee eroa homoseksuaalisuuden ja pedofilian välillä, vaan haluaa tehdä homoseksuaaleista syntipukkeja nyt, kun useita katolisia pappeja on joutunut oikeuteen syytettyinä seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
Kysymys pappiskokelaan "tunne-elämän kypsyydestä" on sinänsä perusteltu, mutta sen yhdistäminen homoseksuaalisuuteen on syrjintää.
"Kyky välittää kirkon opetusta ja hoitaa sieluja ei riipu seksuaalisesta suuntautumisesta", totesi saksalainen liberaali kansanedustaja Hans Goldmann. Toinen saksalainen kansanedustaja, vihreiden Volker Beck puolestaan on närkästynyt siitä, että Vatikaani vaatii pappisseminaarissa olevilta homoilta enemmän kuin papiksi pyrkiviltä heteroilta.
Monien mielestä Vatikaanin ohjetta on mahdotonta soveltaa käytännössä, koska ei ole olemassa mitään objektiivisia kriteerejä, joiden perusteella voidaan arvioida sitä, onko homoseksuaalisuus "syvään juurtunutta" vai "ohimenevää", mikä puolestaan ratkaisee sen, onko henkilöllä pääsyä papiksi vai ei.
Kristittyjen homoseksuaalien järjestö Daavid ja Joonatan pelkää, että papiston keskuudessa syntyy "epäilyn ilmapiiri". Järjestön mukaan homopapit saattavat joutua entistä syvemmälle "vaikenemiseen, häpeään ja itsensä kieltämiseen". Muut taas joutuvat jatkuvasti todistamaan "olevansa kunnon heteroita".