Katja Holanti, 27, teki Suomen ampumahiihdon historiaa voittamalla perjantaina Slovakian Osrbliessä naisten 10 kilometriä ampumahiihdon maailmancupissa.
Hän ampui puhtaasti ja jätti 11,6 sekunnin päähän Saksan Kati Wilhelmin, jolla oli yksi sakkolenkki kierrettävänä.
Kolmanneksi sijoittunut Saksan Katrin Apel piti vielä kovempaa hiihtovauhtia. Heti Holannin takaa lähteneenä hän hävisi kahdella pystysakolla 12,8 sekuntia.
Tuntumassa oli vielä Venäjän Olga Pyleva yhdellä pummilla kummastakin asennosta.
Omalaatuiseksi kisan teki se, että ylivertaiseksi ampumahiihtoihmeeksi jo luokiteltu Ruotsin Magdalena Forsberg epäonnistui pahasti tavoitellessaan kauden kuudetta peräkkäistä voittoa.
Jo makuulta Maggan sai yhden laukauksen ohi, ja pystystä hän ampui kaikki viisi kutia naapuritauluun. Tästä tuli sääntöjen mukaan rangaistukseksi 10 minuuttia lisää loppuaikaan.
Ilman Forsbergin sähläystä Holanti olisi joka tapauksessa ollut voittaja 10,3 sekunnin erolla. Nyt ruotsalaistähti oli viimeistä edellinen eli 95:s vain yksi kreikkalaiskilpailija takanaan.
Ehkä huonoon päivään oli ainakin osaselityksenä riemunaihe oman aviomiehen Henrik Forsbergin nolla-ammunnasta ja uran ensimmäisestä palkintopallisijasta.
Naisissa Holannin sija on kahden peräkkäisen pallille nousun ansiosta peräti seitsemäs. ”Kun kilpailin numerolla 10, en voinut tehdä mitenkään tehdä muuta kuin odottaa. Muut tytöt ratkaisivat, että säilyin ykkösenä”, puheli tyytyväinen Holanti voiton varmistuttua.
Erityisen tyytyväinen hän oli siitä, ettei tarvinnut jossitella Forsbergin epäonnestakaan. ”Sellainen moka sattuu melkein kaikille kerran uralla. Ilman lisäminuuttejakin hän olisi hävinnyt minulle 10,3 sekuntia ja ollut toinen.”
”Itse ehdin käydä voitelukopillakin odotellessani, miten takaa tulleet kilpailijat menestyivät”, yllätysvoittaja tuumi.
Holanti kilpailee kansainvälisellä huipputasolla jo yhdeksättä vuotta, mutta menestystä on saanut lupaavien tyttövuosien jälkeen odottaa todella kauan.
Usko vehkalahtelaistyttöön alkoi jo mennä, ja viime kauden päätteeksi hän putosi liiton valmennusryhmästä. Oman valmentajan opeilla
Holanti sanoo valmistautuneensa kauteen oman valmentajan Esa Tolmusen opeilla. "Määrää en kasvattanut, mutta lisää vauhtia tuli kuvaan."
”Sain olla rauhassa ja tehdä sellaista, minkä tunsin minulle sopivan. Tärkeätä oli olla yksin omien ajatusten kanssa rauhallisen treenaamisen lomassa. Ei kisassakaan ole ketään asioista puhumassa”, Holanti pohti.
Tolmunen on valmentanut häntä jo yli 10 vuotta. Myös suksimerkki Peltonen on tuttu, eikä asekaan ole uusiutunut.
”Liiton leireillä kävin kuitenkin omalla kustannuksella Bulgariassa ja Ramsaussa edustusryhmän mukana.” ”Eivät ne varmasti olleet huonoja juttuja. Varsinkin Bulgaria tuntui hyvältä, koska se oli meille suomalaisille uusi paikka ja toi ehdottomasti tarpeellista vaihtelua.”
Jo Lillehammerissa 1994 ja Naganossa 1998 olympiaedustajana ollut Holanti opiskelee neljättä vuotta Joensuun yliopistossa. Hän on Kymenlaaksosta vaihtanut myös kotipaikkansa Pohjois-Karjalaan.
"Luen matematiikkaa ja fysiikkaa opettajalinjalla ja olen ihan hyvin pystynyt tekemään vaaditut kurssit. Vasta nyt on sellainen vaihe, että läsnäolopakkoa ei voi aina noudattaa."
"Ehkä jotakin ehdin nytkin suorittamaan, mutta kilpailukausi vähän haittaa. Toisaalta asetin alunperinkin tavoitteeksi valmistua vasta kuudessa vuodessa", yhtäkkiä olympialaisten mitaliehdokkaaksi noussut Holanti sanoi.
Matti Hautamäki oli mäkihypyn maailmancupin kilpailussa Italian Predazzossa neljäs. Lue Kaleva.plussasta.