Valtiovarainministeri Jyrki Katainen (kok.) ei tyrmää Suomen Pankin arviota, jonka mukaan veroasteeseen kohdistuu runsaan viiden prosenttiyksikön nousupaine julkisen talouden jyrkän heikentymisen takia.
Katainen ei ole perehtynyt Suomen Pankin raporttiin, mutta uskoo, että arvio liikkuu oikeassa mittaluokassa.
Valtiovarainministerin mukaan vaihtoehtona verojen korotuksille on työurien pidentäminen tai budjetin sopeuttaminen.
Kataisen mukaan hallitus ei ole tekemässä menoleikkauksia tai veronkorotuksia niin kauan kun talouskriisi on päällä ja talous ei ole kasvu-uralla. Tasapainotustoimien aika on myöhemmin.
- Mahdollisia veronkorotuksia tehtäessä on oltava tarkkana, ettei koroteta niitä veroja jotka vaikuttavat työllisyyteen tai talouskasvuun, Katainen sanoi EU:n valtiovarainministerien kokouksessa Luxemburgissa.