Pääministeri Jyrki Katainen (kok.) sanoo STT:lle, että hallituksen sisällä ei ole käyty keskustelua ministerien tehtävien kierrättämisestä.
Kataisen mukaan yksinkertaisinta olisi, että vihreät valitsisivat ministerin, joka osaa hoitaa sekä kehitysministerin salkun että omistajaohjaukseen liittyvät asiat.
Omistajaohjauksesta vastannut kehitysministeri Heidi Hautala (vihr.) jätti paikkansa perjantaina.
Pääministeri katsoo, että ministerinvaihdos on vihreiden sisäinen asia.
Vihreiden entinen ministeri Tuija Brax jättäytyy sivummalle puolueensa ministeripelistä.
Brax sanoo STT:lle olevansa käytettävissä "takavarmistuksena" kieltäytymisten varalta. Hänen mielestään uusi ministeri tulisi valita kolmikosta Satu Hassi, Pekka Haavisto ja Oras Tynkkynen.
Brax toivoo, että kehitys- ja ympäristöministeriksi tarjoutunut Tynkkynenkin olisi tarvittaessa valmis ottamaan myös omistajaohjauksen hoitoonsa.
Braxin mielestä ministerivalinnassa pitäisi tällä kertaa kunnioittaa puheenjohtaja Ville Niinistön näkemystä, koska kyseessä on poikkeustilanne.