Oulu Oulun Kärppien rutiini riitti varsin kesylle Ilvekselle torstain jääkiekon SM-liigakierroksella. Tasoltaan vaatimattomaksi jääneen ottelun pisteet tulivat oululaisille maalein 2-1 (1-1, 1-0, 0-0).
Ottelu oli eri suuntiin pelaaville joukkueille aivan eri näköinen. Kärpät otti neljännen peräkkäisen voittonsa, kun Ilves kuittasi tililleen seitsemännen tappionsa. Harvinaista ottelussa oli se, ettei siinä nähty kuin kolme maalia. Paikkoja oli enempäänkin varsinkin Kärpillä, mutta Ilveksen maalivahti Tuomas Nissinen torjui onnella ja taidolla.
"Nissinen oli hyvä, mutta ei muitakaan voi moittia yrityksestä ja taistelusta tässä koko joukkueen hankalassa tilanteessa", Ilveksen valmentaja Ari-Pekka Selin pohti.
Kärppien puolustaja Mikko Lehtonen iski avausmaalin ylitettyään siniviivan, mutta laukaus oli sen verran tulinen, ettei Nissisellä ollut mitään mahdollisuuksia torjua alanurkkaan mennyttä kiekkoa.
Ilves tasoitti reilun minuutin kuluttua, kun joukkueen paras kenttäpelaaja David Nemirovsky harhautti koko kärppäpuolustuksen ja laukoi kiekon ohi maalivahti Markus Korhosen. Syöttäjänä maaliin oli maalivahti Nissinen.
Voittomaalin teki kotijoukkueen ykkösnimien joukkoon noussut nuori Henrik Juntunen.
"Tärkeää tässä oli voitto ja kaksi pistettä, mutta muuten meno oli varsin tahmeata", Kärppien valmentaja Kari Heikkilä todisteli.
Meno olikin sen verran tahmeata, ettei alkaneen kauden aikana Oulun jäähallissa vastaavaa ole juurikaan nähty.
"Tilanne ei ollut meille mitenkään helppo lähteä selvänä ennakkosuosikkina peliin. Toiseen erään saatiin sentään liikettä jonkin verran ja nuorisoketju (Juntunen-Pekka Saarenheimo-Juha-Pekka Haataja) pääsi näyttämään jälleen kerran kaapin paikan muille", Heikkilä kiitteli.
Kärpät esitteli uuden puolustajansa Drew Bannisterin, mutta mitenkään erikoista 164 NHL-ottelun pelaaja ei pystynyt esittämään.
"Bannister pelasi kuten oli sovittukin. Lyhyitä yksinkertaisia syöttöjä omille. Häntä ajetaan rauhallisesti sisään joukkueen pelitapaan. Uskon, että kauden mittaan hän tulee huomattavasti näkyvämpään rooliin", Heikkilä todisteli. (STT)