Kärppien kevään 2018 yksi mestaruusmitaleista on päätynyt monen mutkan kautta myyntiin suomalaiseen nettihuutokauppaan.
Ensin mitali matkasi Oulusta Espanjan Fuengirolaan, jossa Kärpät ja MC Kärpät FIN ry järjestivät marraskuussa markkinointitapahtuman. MC Kärpät on yhdistys, joka muun muassa tukee ja edistää Kärppien tunnettavuutta.
Mitali lahjoitettiin Fuengirolan suomalaiselle koululle, jonka kanssa sovittiin, että se panee mitalin myyntiin televisiosta tutun Suomen huutokauppakeisarin vetämässä huutokaupassa. Koululla kun oli rahalle enemmän käyttöä kuin mitalille.
MC Kärppien puheenjohtaja Keijo Koivisto kertoo, että kyseessä on aito mitali. Se ei ole kenenkään yksittäisen pelaajan mitali vaan joukkuemitali. Niitä joukkueet saavat esimerkiksi joukkueenjohtajilleen, huoltajilleen ja muille merkityksellisille tahoille.
Kärpät on esimerkiksi lahjoittanut isoille sponsoreilleen kunniakirjat, joissa on mukana mitali.
Koiviston mukaan marraskuinen markkinointitapahtuma oli onnistunut.
Mestaruusmitalikin meni luonnollisesti kaupaksi huutokaupassa, mutta uusi omistaja ei pidäkään mitalia itsellään, vaan on asettanut nyt sen uudelleen myyntiin. Tällä kertaa sitä myydään suomalaisessa Huutokaupat.com:ssa.
Mitalia myy Tuumasi Oy. Sen omistaja Tero Tarvainen kertoo, että mitali on myynnissä tämän viikon sunnuntaihin saakka. Huutokauppa menee kiinni kello 18. Maanantaina noin kello 13.30 korkein tarjottu hinta oli 107 euroa.
Ei tarvitse olla kummoinen oraakkeli ennustaakseen, että hinta nousee vielä selvästi.
– Kauppa on vasta käynnistynyt. Viimeisillä tunneilla se aina kiristyy, Tarvainen toteaa.
Hän pitää mahdollisena, että hinta kipuaa nelinumeroiseen summaan.