Jääkiekon MM-kisat päättyivät sunnuntaina Ruotsin mestaruusjuhliin. Kalevan kiekkoasiantuntijan Mikko Mannerin mielestä Ruotsin tiessä mestaruuteen oli paljon samaa kuin Ässien taipaleessa SM-kultaan.
”Ruotsi kävi alkusarjassa kuilun partaalla ja Pär Mårtsin lähtölaskenta oli jo alkanut, kun Globenin yleisö buuasi Ruotsin joukkueelle. Vaikka puhutaan joukkueurheilusta, joukkue tarvitsee keihäänkärjen, ja Sedinien tulo nosti Ruotsin pelaamisen uudelle tasolle”, Manner sanoo.
Suomi sijoittui turnauksessa neljänneksi hävittyään pronssiottelussa Yhdysvalloille. Mannerin mielestä Suomi voi olla tyytyväinen turnaukseen.
”Suomalaiset voivat olla ylpeitä Leijonista – etenkin odotusarvoihin nähden. Tuloksen takana on paljon positiivisia asioita, mutta monella jää tietysti pettymys päällimmäisenä mieleen, koska nälkä kasvaa syödessä.”
Suomen ykkösketju Janne Pesonen–Petri Kontiola–Juhamatti Aaltonen sekä ykkösmaalivahti Antti Raanta olivat Suomen avainpelaajia läpi turnauksen. Joukkueessa oli kuitenkin onnistujia laajalla rintamalla.
”Esimerkiksi Veli-Matti Savinainen, Jarno Koskiranta ja Tuukka Mäntylä pelasivat hyvän turnauksen. Mäntylä pystyi Tapparassa kehittämään omaa pelaamistaan ja tuli takaisin kansainvälisiin peleihin monen vuoden tauon jälkeen”, Manner sanoo.