Kärp­pä­luot­si Manner näki Kal­Pa-tap­pios­sa paljon hyvää: "Kan­ta­pään kautta pitää oppia ja kokea tie­tyn­lai­nen häpeän tunne" – katso ot­te­lu­koos­te

Kärppien toisen perättäisen mestaruuden metsästys ei alkanut parhaalla mahdollisella tavalla. Liigakauden avausottelussa oululaisjoukkue otti jatkoaikatappion.

Katso kooste ottelusta:

Kärppien toisen perättäisen mestaruuden metsästys ei alkanut parhaalla mahdollisella tavalla. Eilen Mikkelin Jukureille hävinnyt KalPa luisteli Raksilaan taistelutahtoa puhkuen ja onnistui sinnittelemään vaikeista jaksoista huolimatta jatkoajalle ja lopulta voittoon kärppätaustaakin omaavan Balazs Sebokin voittomaalilla. KalPa voitti ottelun lopulta lukemin 2-3.

– Pelissä oli paljon hyvää. Tuloksen tekeminen on kaikista vaikeinta. Meillä ei viimeinen silaus riittänyt vielä siihen tänään. Kantapään kautta pitää oppia ja kokea tietynlainen häpeän tunne, ettemme olekaan voittamattomia. Se kovettaa nahkaa, Kärppien päävalmentaja Mikko Manner mietti ottelun jälkeen.

Eilen tappion kokenut kollega Sami Kapanen oli luonnollisesti voitosta mielissään. Kapanen piti illan ottelua monella tapaa heidän perjantain ottelunsa peilikuvana.

– Menimme kolmannessa erässä kolmeen ketjuun ja oli riski, ettei meillä jalka riitä. Tasoitusmaali antoi kuitenkin meille energiaa ja taistelimme erän lopun alivoiman loistavasti, Kapanen näki.

Päätöserässä iskun paikka

Kärpät oli helisemässä ottelun alussa vauhdilla päälle iskeneen KalPa:n kanssa. Vieraiden vauhti kuitenkin hyytyi hieman ja Kärpät sai jo avauserän kuluessa paremmin otetta pelistä. Kärpät lähti erätauolle ykkössetteri Nicklas Lasun ja viime kaudella mestaruusmaalin iskeneen Aleksi Mäkelän osumilla 2-1-johtoasemasta.

Toinen erä oli selvästi Kärppien, mutta kotijoukkue ei saanut konkretisoitua vahvaa erää tulostaululle.

– Olimme toisessa erässä aika sillassa, Kapanen myönsi.

Päätöserässä Kärpillä oli kaikki eväät napata voitto. KalPa oli pelannut eilen, Kärpät oli ottanut pelin haltuun toisessa erässä ja päätöserässä oululaisten piti ratkaista peli. Toisin kävi. Tolkuttomasta kotijoukkueen pakkopeliajasta huolimatta KalPa teki erän ainoan maalin ja ratkaisua lähdettiin hakemaan jatkoajalta, josta KalPa nappasi voiton.

– Tämä oli tyypillisiä kauden ensimmäisiä pelejä. Meillä oli viime vuonankin näissä vaikeaa HPK:n kanssa. Loimme tarpeeksi maalipaikkoja, mutta välillä lopetimme pelaamisen, Kärppien avausosuman iskenyt Lasu mietti.

Ylivoimapeli jälleen tukkoista

Kärppien ylivoimapelaamisessa riittää parannettavaa. Kotijoukkue sai pelata monet kerrat miesylivoimalla, mutta onnistui tekemään vain yhden maalin.

- Antaa ylivoimankin rauhassa epäonnistua, jotta voivat joku päivä onnistuakin, Manner kuittasi.

Kärppien parhaimmistoa oli viime kaudella mahtiotteita esittänyt Jani Hakanpää, joka tuntui olevan aina oikeassa paikassa. Hakanpää jakoi taklauksia, pelasi vahvasti kiekollisesti ja puolusti tutun kovaa.

Manner nosti esille Hakanpään lisäksi myös Ville Leskisen vahvan pelin. Kakkosketjun nuorelta kaksikolta Rasmus KupariAleksi Heponiemi päävalmentaja toivoi malttia.

– Heidän täytyy oppia tuntemaan omia tunteita, ettei peli voi aina kulkea optimaalisesti. Välillä täytyy sietää huonoa pelaamista. Tulosta tulee molemmille varmasti ennen pitkään, Manner uskoi.

Kärpät pelaa seuraavan kerran tiistaina, kun se kohtaa Turun Palloseuran Turussa.

Katso kuvia ottelusta sekä lue otteluseuranta.

Lue myös: Kaleva.fi:n massiivinen ennakkopaketti Kärpistä.

Katso Kärppien runkosarjan otteluohjelma täältä.

Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä