Kärp­pä­ba­ro­met­ri: Kanada kaatoi Lei­jo­nat Ed­mon­to­nis­sa – Topi Nie­me­län pis­te­put­ki jatkui tap­pio­pe­lis­tä huo­li­mat­ta

Kanada oli tällä kertaa Suomea vahvempi.
Kanada oli tällä kertaa Suomea vahvempi.
Kuva: Pasi Mennander / Leijonat.fi

Suomi hävisi alkusarjan viimeisen ottelunsa isäntämaa Kanadalle U20 Maailmanmestaruuskisoissa Edmontonissa. Läpi illan otteita kaukalossa hallinnut Kanada voitti lopulta maalein 4-1.

Suomen joukkueesta ei kovin kirkkaita valopilkkuja löytynyt, mutta Topi Niemelä oli jälleen yksi pirteimpiä leijonapakkeja, eikä jäänyt pisteittä edes Kanadaa vastaan.

Kärppäbarometri antaa arvosanan (K–KKK) kärppä- ja oululaistaustaisille pelaajille jokaisen Suomen pelin jälkeen.

7 Topi Niemelä KK

Turnauksen pakkisensaatiolle vaikeahko peli, kuten koko leijonajoukkueelle.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Kaleva kertoo, mitä Pohjois-Suomessa tapahtuu ja miksi sillä on väliä. Ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Mainos
Kalevan pelit

Pelaa Kalevan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä